fbpx
Таг: фудбалски натпревар

таг: фудбалски натпревар

Цивил: Спортот е киднапиран за политички цели

Центарoт за слобода Цивил изразува згрозување и крајна осуда за екстремниот говор на омраза и насилството низ улиците на Скопје, пред и по натпреварот меѓу домашниот фудбалски клуб „Шкупи“ и бугарскиот „Левски“, реагираат оттаму. Според Цивил, ова треба да се запомни како неславен ден за спортот - политиката, екстремниот национализам и насилството беа главен белег на овој спортски настан. „Јавноста...

Хелсиншки: Неприфатливо е да се шири омраза на јавни места и настани

Хелсиншкиот комитет за човекови права апелира до сите политички, спортски и други општествени чинители да се придружат во осудата на говорот на омраза и тоа да го сторат не само заради политичкиот момент, туку и за да се испрати јасна порака дека е неприфатливо ширењето омраза на јавни места и настани, наведено е во соопштението на Хелсиншки, како реакција...

Американската телевизија ЕСПН го избра македонскиот дрес за најубав на Европското првенство

Водителите Клинтон Јетс и Херк Гомез од американската спортска телевизија ЕСПН во нивниот осврт на Европското првенство во фудбал, го избраа дресот на македонската фудбалска репрезентација за најубав на првенството. Двајцата водители изразија мноштво на пофални зборови за дресот на македонските репрезентативци во вчерашното видео, што ќе претставува уште еден поттик фудбалерите да се покажат во најдобро светло на утрешниот...

Пред натпреварот со Косово, повик до навивачите да не користат говор на омраза или насилство

Во пресрет на утрешниот фудбалски натпревар меѓу репрезентациите на Северна Македонија и Косово, ЦИВИЛ упати апел до сите навивачки групи да се воздржат од ширење на говор на омраза или насилство, кои навивачките групи ги промовираат континуирано и со години. „ЦИВИЛ се залага за општество во кое владее слободата, еднаквоста и правдата, општество во кое граѓанките и граѓаните се чувствуваат...

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Шкендија – Милан

Поради фудбалскиот натпревар меѓу екипите на Шкендија и Милан, што во 20.45 часот ќе се одигра на стадионот „Телеком арена“ во Скопје, Секторот за внатрешни работи Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим за возила и пешаци, согласно подготвениот план за сообраќајно и физичко обезбедување. Како што информираат од МВР, денеска почнувајќи од 15 часот ќе биде ограничено движењето по сообраќајниците...

Шестмина полицајци повредени по натпреварот Брегалница – Пелистер

Шестмина полицајци се повредени откако се обиделе да спречат физичка пресметка помеѓу навивачите на фудбалските клубови „Брегалница“ и „Пелистер“. Битолските „чкембари“ сакале да се пресметаат со штипската „фаланга“ по фудбалскиот натпревар кој нивните тимови го играа вчера во Кочани и заврши нерешено. „Автобус со навивачи на „Пелистер“, кој бил на заминување, застанал по поминати стотина метри и од него излегле 20-30 навивачи...

Посебен сообраќаен режим ќе биде воведен попладне во Скопје поради фудбалски натпревар

Сообраќајната полиција денеска од 16 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим во Скопје поради меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Израел. Натпреварот треба да почне во 20.45 часот на Националната арена „Филип Втори Македонски“, во рамки на квалификациите за Европско првенство во фудбал. СВР- Скопје информира дека од 16 часот ќе биде затворен за сообраќај дел од улицата...

СДСМ го осудува недоличното навивање на натпреварот меѓу Македонија и Албанија

СДСМ денеска преку соопштение го осуди недоличното навивање и свирежите на вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Албанија. „Очекуваме дека вчерашните груби навреди упатени од група навивачи на домашната репрезентација кон репрезентативците од Македонија, додека тие ја пееја химната на Македонија, и фрлањето факли на трибината со навивачи од Македонија, ќе добијат соодветна осуда од Фудбалската федерација на Албанија, тамошните власти...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...