fbpx
Таг: Frosina Remenski

таг: Frosina Remenski

Ременски и Ковачевски во трка за претседател на СДСМ

Фросина Ременски, поранешната потпретседателка на СДСМ, која веќе не е дел од партиското раководство, денес прва ја поднесе својата кандидатура за претседателка на партијата, по распишувањето на вонредните внатрепартиски избори откако Зоран Заев поднесе оставка. По неа за претседател на партијата, се кандидираше и заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски. Тој на прес-конференција пред седиштето на СДСМ изјави дека со кандидатурата...

Русковска за предметот „Меѓународен сојуз“: Парите завршиле во куќата на родителите на Јовановски

Судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“, започна денеска по одложувањето на 1 јули. Обвинителката Вилма Русковска останува на случајот, иако обвинетите побараа таа да биде изземена, поради што беше...

Судењето за случајот со невладината „Меѓународен сојуз“ на Боки 13 се одложи за 21 јули

Денеска требаше да почне, но за 21 јули се одложи стартот на судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“. Одложувањето следуваше по соопштувањето на барањето на Фросина Ременски за изземање на...

Ременски: Обвинението против мене е конструкција без докази

Пратеничката од СДСМ и поранешен заменик-претседател на Собранието, Фросина Ременски, вели дека за денеска поднесениот обвинителен акт против неа во случајот „Меѓународен сојуз“ дознала од медиумите, а наводите во него ги отфрла како обична конструкција за којашто нема докази. „Во однос на одлуката на ЈО можам само да искоментирам дека е избрзана одлука и е само уште една потврда за...

Поднесено обвинение за Фросина Ременски, Јасна Мандиќ и таткото на Бојан Јовановски

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) денеска во Основниот кривичен суд - Скопје поднесе обвинителен акт за случајот „Меѓународен сојуз“ против пет лица и тоа заменик-претседателката на Меѓународниот Сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, пратеничката Фросина Ременски како и самиот Бојан Јовановски. Се товарат за...

Одземен пасошот на Фросина Ременски, не смее да го напушта Скопје

Основниот кривичен суд Скопје попладнево информираше дека на пратеничката и заменик-претседател на Собранието, Фросина Ташевска – Ременски, како и на Миле Јовановски, таткото на таткото на Бојан Јовановски – Боки 13 им се одземени пасошите, не смеат да го напуштаат Скопје и секоја недела мора да се јавуваат во суд. За третиот од проширениот состав на осомничени за случајот...

Ременски не чувствува вина за случајот „Рекет“

Пратеничката Фросина Ременски рече дека не чувствува вина и очекува Обвинителството да го докаже тоа што и го става на товар. Откако даде исказ во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка за случајот „Рекет“, таа додаде дека се додека не биде докажана вина со правосилно судско решение, вели дека е невина. -Сакам да направам разграничување помеѓу случајот „Рекет“ воден против тројцата...

Заев најави мерки против осомничениот функционер на СДСМ

На денешната прес-конференција во Владата, прашан од новинарите за најновиот развој на настаните околу случајот „Рекет“, премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не сакаше да коментира поопсежно за случајот, во кој истрага се води и против висок функционер, но појасни дека „ќе има санкции“. Заев рече оти од новинарите разбрал дека станува збор за пратеничката и потпретседателката на Собранието,...

Српски медиуми повторно во напад врз Заев, иако го нема во „Рекет“

Дел од српските медиуми блиски до тамошната власт и во вчерашните написи за аферата „Рекет“ и новите објавени снимки од италијанскиот весник „Ла Верита“, продолжија со тактиката директно да го врзуваат премиерот Зоран Заев со овој скандал. Впечаток е дека овие медиуми оркестрирано излегоа со сензационалистички наслови во кои јасно се препознава намерата да се дискредитира актуелната македонска Влада...

Ременски: ВМРО-ДПМНЕ да не ги блокира законите за стечајците и за минималната плата

Крајно време е да се откажете од тесно-партиските интереси и од партиската пропаганда, и да  престанете да ги блокирате законските решенија кои што ќе им помогнат на две групи наши сограѓани, побара денеска пратеничката од СДСМ Фросина Ременски од нејзините колеги од ВМРО-ДПМНЕ. - Со вашите јалови дискусии во Собранието на Република Македонија за одбрана на криминалот и попречување на...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...