fbpx
Таг: Филип Темелковски

таг: Филип Темелковски

ДЗР: За хонорарци во 2021 година Општина Кисела Вода потрошила над 300.000 евра

Општина Кисела Вода во 2021 година преку приватна агенција за вработување ангажирала лица на кои им исплатила над 300.000 евра (над 18 милиони денари) за вршење редовни работни задачи, од кои дел, спротивно на законот, траеле и повеќе од две години, констатира Државниот завод за ревизија (ДЗР). Ревизорите во својот извештај го опфаќаат периодот и кога градоначалник на Кисела Вода...

Критики за потегот на Стојанче Стоилов што ја напуштил свеченоста поради албанскиот јазик

Користењето на албанскиот јазик на манифестацијата „Спортист на годината“ во организација на Агенцијата за млади и спорт вчеравечер го испровоцирало ракометниот репрезентативец Стојанче Стоилов демонстративно да си замине, пишува „Порталб.мк“. Неговиот потег го критикуваат спортисти и спортски работници, кои се прашуваат дали не треба да му се одземе наградата „Спортист на 2017 година“. Директорот на Македонската кошаркарска федерација, Владимир Темелковски,...

Детална анализа на дивата депонија со линдан во Драчево, бара градоначалникот Темелковски

Притискаме да се испита дали има линдан во Пеленица, бидејќи не сакаме да остане дамка на тоа излетничко место, а уште помалку сакаме да имаме нетретирани хемикалии „во нашиот двор“, вели градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски во разговор за „Мета“. Тој вели дека сите сознанија што ги има Општината се од разговори што се правени со вработени од ОХИС...

Општина Кисела Вода: Ги запазуваме роковите за предвидените градежни активности

Најостро ги демантираме наводите изнесени на прес-конференцијата на претседателот на општинската организација на СДСМ Кисела Вода, Филип Темелковски кои се во целост неточни и имаат за цел да ја дезинформираат јавноста и да го оттргнат вниманието од она што е постигнато во општина Кисела Вода во изминатиот период, се вели во реакцијата на општина Кисела Вода. „Ве уверуваме, а жителите...

Темелковски: Жителите на Кисела Вода со години живеат помеѓу градежен шут

Недозволиво е жителите на општина Кисела Вода со години да живеат помеѓу градежен шут, раскопани улици и руинирана инфраструктура. Поради ова, сообраќајот во Кисела Вода се одвива небезбедно и отежнато и претставува закана по безбедноста и на возачите и на пешаците, изјави претседателот на Општинската организација СДСМ Кисела Вода, Филип Темелковски. Тој истакна дека „алармантна е состојбата на булеварот Борис Трајковски, оставен...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...