fbpx
Таг: филхармонија

таг: филхармонија

Перформанс „Диши љубов“ во Филхармонија за воспевање на љубовта и потсетување на загадениот воздух

На 25 март (петок) во Концертнта сала на Филхармонија со почеток од 20 часот ќе се одржи премиера на „Диши љубов“, музичко-поетски и визуелен пeрформанс. Станува збор за уникатен проект со музика на композиторот и диригентот Џијан Емин и текстови на музикологот Тина Иванова, кои низ избраните дела раскажуваат љубовна приказна полна со емоции – микс на носталгија и надеж...

Концертот „Галантна Индија“ ја отвора втората сезона во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија овој четврток во 20 часот ќе го изведе првиот концерт од втората концертна сезона. На програмата се Концертот за виолина и оркестар бр.9 од Жозеф Болоњ, Шевалие де Сан Жорж и Оркестарската свита од операта балет „Галантна Индија“ од Ж.Ф.Рамо што ќе бидат изведувани од младата американска виолинистка, Елишија Силверштајн под диригентство на маестро Габриел Бебешелеа. „'Галантна Индија'...

„Немаме потреба од одбрана туку од мудрост“ – Заврши манифестацијата „2021 – Година во чест на Блаже Конески“

Вчера вечер се одржа завршниот настан од манифестацијата за чествувањето на Блаже Конески во годината што е стогодишнина од неговото раѓање. „Блаже Конески, тој тивок и кроток човек, добиваше строг лик со кој до крај го бранеше секој збор, секоја буква од македонската азбука. Зашто одбраната на посебноста на македонскиот јазик за Конески е света работа и должност: „не е...

„Ритамот во себе“ – мултимедијална продукција за млади во Филхармонија

Во сабота, на 18 декември во 12 часот ќе се одржи мултимедијална продукција за млада публика, „Ритамот во себе“ во Камерната сала на Филхармонија на Република Северна Македонија. Програмата ќе содржи дела за перкусии во изведба на Антоние Весковски, Благоја Антовски, Атанас Алексов, Влатко Митев, Иван Узунов, Теодор Теодосиевски, Зорица Здравковиќ и Кораб Хајдари. Визуелизацијата за проекцијата е изработена од...

Бесплатен концерт на Филхармонија и фронтменот на „Архангел,“ Ристо Вртев во Градски парк на 26 јули

Tрадиционално во соработка со Град Скопје, на 26 јули, во 21 часот во Градскиот парк ќе се одржи концертот „Филхармонија на отворено“, информираат од Филхармонија. Оваа година концертот е посветен на музиката на еден од најзначајните македонски бендови „Архангел“, во оригинална и автентична оркестрација на Џијан Емин. Публиката ќе има исклучителна можност да ги чуе безвременските песни на овој култен македонски...

Цртаните филмови „од нашето детство“ не беа (само) од Источниот блок

Флоскулата дека на високо оценетиот концерт беа претставени „цртани филмови од Источниот блок“ се провлекува низ вестите објавени од медиуми од различни страни на медиумскиот пејсаж. Медиумите кои ја употребија помеката формулација „претежно од Источниот  блок“, сепак не најдоа за потребно да ги едуцираат читателите за соодветното потекло на одделните цртани филмови, меѓу кои имаше и југословенски, западноевропски и американски. Ваквото известување...

Разрешена директорката на Филхармонија, Маја Чаначевиќ

Министерството за култура на Република Македонија донело решение за разрешување на Маја Чаначевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија - Скопје. За вршител на должноста директор во оваа установа е назначен Виктор Илиески, член на ансамблот на филхармонијата. Во соопштението од Министерството за култура се вели дека според наодите на инспекциските служби, директорката на установата не го усогласила...

Ави Авитал со концерт во Македонија

На 24 март во Домот на АРМ, во 20 часот, ќе настапи светската музичка сензација Ави Авитал од Израел, како солист на мандолина, заедно со оркестарот на Македонската филхармонија на концертот насловен „Алхемија“. Под диригентска палка на Михал Нестерович од Полска, Авитал ќе изведе два концерти за мандолина и за оркестар од Јохан Хумел и од Антонио Вивалди. Ави Авитал...

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на Истанбулскиот универзитет

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) соопшти дека од следната академска година, македонскиот јазик ќе можат...