fbpx
Таг: European Western Balkans

таг: European Western Balkans

Тања Мишчевиќ: ЕУ покажа дека е одличен сојузник на Западен Балкан

Европската Унија е силен поддржувач и сојузник на регионот Западен Балкан, работи на зајакнување на единствениот пазар како најдобриот начин за излегување од непредвидената криза предизвикана од корона вирусот. Нашиот регион треба да го следи тој пример и да продолжи да работи на засилување и интензивирање на заедничките економски синергии коишто треба да бидат интегрален дел од стратегијата за...

EWB: Нацртот на новата методологија за проширување ќе биде презентиран в среда

Предлогот за новата методологија за проширување на ЕУ ќе биде презентиран в среда, пишува „Јуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans), повикувајќи се на неофицијални извори во Париз и Брисел. Европската комисија, која го подготвува текстот на предлогот, засега нема официјално најавено кога тој ќе се презентира. Првичниот план беше предлог - методологијата да се презентира месецов, како што најави еврокомесарот...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...