fbpx
Таг: државен врв

таг: државен врв

[ВИДЕО] Ковачевски на средба со папата Франциск: Верувам дека плодната соработка со Ватикан ќе се продлабочи

Државно-црковната делегација на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета во Рим и Ватикан по повод чествувањето на Светите Кирил и Методиј оствари средба со Неговата светост Папата Франциск. За време на разговорот на аудиенцијата кај Светиот отец Франциск беше истакната улогата на Светите браќа Кирил и Методиј кои со својата мисија да го шират христијанството...

Државниот врв на Бугарија дефинираше тврди рамки без рокови за Македонија – и замина во самоизолација

Бугарскиот државен врв е во самоизолација по вчерашната седница на Советот за национална безбедност, на која дефинираа продолжување на ставот за Македонија. Владата на Бугарија ќе продолжи да ја исполнува рамковната позиција за Северна Македонија дефинирана во 2019 година, којашто е полна со „црвени линии“, но нема да го обврзува напредокот на официјално Скопје кон целта за зачленување во ЕУ...

Заев, Димитров и Османи утре во Софија на средби со државниот врв на Бугарија

Владина делегација составена од премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и од министерот за надворешни работи Бујар Османи утре во Софија ќе има средби со државниот врв на Бугарија. Целта на посетата, како што информираат од владината прес-служба, е интензивирање на напорите за наоѓање решенија за отворените прашања и за деблокада на европската интеграција на Македонија. Премиерот и...

Нимиц денеска на средби во Атина, ОН сметаат на можно решение на проблемот со името

Обединетите нации (ОН) сметаат дека може да биде постигнат напредок во решавањето на 25-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија за името, ако има компромис кај раководствaта и народите на двете земји, изјави заменик-портпаролот на ОН, Фархан Хак. Хак додал дека ОН целосно ја дели оценката на медијаторот дека е создаден позитивен импулс во релациите меѓу двете земји и оти е можно решение...

Почна координативниот состанок на државниот врв за предлозите на Нимиц

Почна координативниот состанок на државниот врв на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот за името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц. Во Клубот на пратеници пристигнаа претседателот Ѓорге Иванов, со двајца претставници на неговиот кабинет, премиерот Зоран Заев заедно со министрите за одбрана и за надворешни работи, Радмила Шекеринска и Никола Димитров, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Државниот врв денеска на координативен состанок за предлозите на Нимиц

Државниот врв денеска на координативен состанок ќе ја разгледува иницијалната рамка за решавање на спорот за името, која ја предложи медијаторот Метју Нимиц. Состанокот, кој вчера и официјално беше најавен од Министерството за надворешни работи, ќе се одржи во 18 часот, во Клубот на пратениците. На состанокот ќе учествуваат претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи,...

Државниот врв им го честиташе Богојавление – Водици на православните верници

Премиерот Зоран Заев, по повод празникот Богојавление - Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г. Стефан и до сите православни верници. „Благородната порака на овој празник исполнува и со оптимизам, и дека надежта и жедта за доброто, совршеното и убавото никогаш не згаснува. Со овие пораки, и со искрената верба во нив,...

Иванов денеска во работна посета на Унгарија

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Унгарија, соопштија утринава од неговиот кабинет. „Претседателот Иванов во Будимпешта ќе се сретне со претседателот на Унгарија, Јанош Адер, со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, и со претседателот на парламентот на Унгарија, Ласло Ковер“, стои во соопштението. Иванов минатата недела беше во дводневна посета на Азербејџан, каде учествуваше на Форумот...

Ахмети по средбата со Рама: Рано е да се зборува за нова коалиција со Груевски

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, при вчерашната посета на Тирана имал средби со премиерот на Албанија, Еди Рама, со спикерот на албанскиот парламент, Илир Мета, и со претседателот на државата Бујар Нишани, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. „Охридскиот договор, членството на Македонија во НАТО и во Европската Унија, економскиот развој и еднаквоста меѓу етничките заедници ќе бидат принципите врз...

Грчките медиуми ја поздравуваат посетата на Коѕиас на Македонија

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, на Македонија, како и таа на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во Грција се оценети позитивно, како чекор напред во билатералните односи меѓу двете земји. Грчкиот весник „Катимерини“ коментира дека средбите меѓу двете страни покажуваат одново воспоставување на постојан канал на комуникација меѓу двете земји, обид за воспоставување клима на доверба,...

Државниот врв денеска на традиционален божиќен ручек кај г.г. Стефан

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ - ОА), г.г. Стефан, по повод празнувањето на архиѓаконот и првомаченик Свети Стефан и трет ден Божиќ, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв. Како што е најавено, на божиќниот ручек ќе присуствуваат претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и премиерот Никола Груевски.

ЗНМ, СЕММ и ССНМ: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Сојузот за етика во медиумите (СЕММ) и Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) преку соопштение реагираа за присуството на новинари и...