fbpx
Таг: Дигитални медиуми

таг: Дигитални медиуми

Пендаровски: Сите што се кријат зад удобноста на тастатурата да бидат свесни дека се одговорни за напишаното

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на јавната дебата на тема „Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици”, во организација на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) и Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП), а под покровителство на Претседателот на Република Северна Македонија. Тој, во своето обраќање рече дека соработката и заедничките акции на...

Државни органи без интернет-страници, без социјални мрежи и со портпароли „на одмор“

Варира нивото на транспарентност и отчетност кое го достигнуваат државните институции во однос на комуникацијата со јавноста. Дел од македонските државни органи котираат високо на листата на отчетни институции, дури и се рангирани најдобро во регионот, а други се на самото дно на истата листа, речиси сосема недостапни за граѓаните. Додека едни имаат разработено цели стратегии за комуникација, други...

94,2 отсто од младите во земјава користат WhatsApp, Viber, Skype или Messenger (инфографик)

96,3 отсто од младите во земјава на возраст од 15 до 24 години се секојдневно или речиси секој ден на Интернет, при што најголем дел од времето го користат за размена на инстант - пораки преку Messenger, WhatsApp, Viber и Skype, се наведува во извештајот „Користење на информатичко - комуникациски технологии во домаќинства и кај поединците, 2019 година“ на...

Отворено третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје

Со панел дискусија посветена на борбата за опстанок и интегритет на новинарството во светот на социјалните медиуми, синоќа во Кино Култура беше отворено третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал - Скопје. Ана Јакимовска, докторка на науки од областа на вештачката интелигенција, го сподели своето искуство со публиката во поглед на користењето на новите технологии во новинарството. - Уште додека студирав беше...

На 31 октомври почнува третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал – Скопје

Третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал - Скопје ќе се одржи од 31 октомври до 2 ноември во Кино Култура. Организаторите на овогодинешното издание погледот го вперуваат „Кон дигиталното“, разгледувајќи ја од различни аспекти позицијата на медиумите во дигиталната ера. „Со интерактивната содржина на третиот ИФФС, за првпат на фестивалот на посетителите им се нуди увид во виртуелната реалност. Во...

Конференција за онлајн-медиуми во Котор

Конференцијата Digital-born Media Carnival ќе се одржи од 14 до 18 јули во Котор, Црна Гора. Таа е заедничка иницијатива на Фондацијата SHARE, Мисијата на ОБСЕ во Србија и Министерството за надворешни работи на Холандија, со поддршка на Канцеларијата на ОБСЕ за слобода на медиумите. На Digital-born Media Carnival ќе се соберат повеќе од 100 претставници на интернет-медиумите, инфо-истражувачи и...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...