fbpx
Таг: Џафери

таг: Џафери

Отворена парламентарна буџетска канцеларија за подобар надзор на јавните финансии

Собранието денеска ја отвори својата Буџетска канцеларија, која треба да му овозможи подобар надзор над јавните финансии. Канцеларијата е аналитички центар за промоција на собранискиот финансиски надзор преку подготовка на стручни финансиски и буџетски анализи за потребите на пратениците и работните тела. Парламентарната буџетска канцеларија е формирана во соработка со Британската амбасада и Вестминстерската фондација за демократија, која трае повеќе...

Собранието „со умисла“ им го продолжило мандатот на членовите на Програмскиот совет на МРТ

Конкурсот на Програмски совет на Македонската радио телевизија за избор на членови на Надзорен одбор на МРТ формално не може да се спори, бидејќи Собранието со последните измени и дополнувања на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, усвоени кон крајот на 2018 година, им го продолжило мандатот на членовите на Програмскиот совет до изборот на новите членови. Членот...

Државата посветено и обединето ќе се справува со дезинформациите

Очевидно е дека Владата како иницијатор и автор на Акцискиот план за справување со дезинформациите, сака пред јавноста да претстави обединет фронт и да покаже целосна посветеност при справувањето со дезинформациите.  Колку е голема заинтересираноста на Владата и државните институции за борбата против дезинформациите покажува фактот што на овој конститутивен состанок, покрај премиерот Зоран Заев, присуствуваа и клучните министри од областа на...

Доцнат реформите во безбедносните служби, велат експертите

Реформите во безбедносните служби во Македонија доцнат, потребно е ревидирање на постојните и нови закони кои го дефинираат објективниот надзор над работата на ОТА, формирањето на Граѓанскиот совет и комплетирање со експерти на собраниската комисија за спроведување на надзор врз ОТА. Овие критики денес беа упатени во работната средба на експертите на Европската Унија, Маурицио Варенезе и Клое Лаурен со...

Откако Милошоски ja откажа, Џафери пресече и ја закажа Комисијата за надворешна политика

Откако седницата на Комисијата за надворешна политика денеска беше одложена четврти пат, претседателот на Собранието Талат Џафери, ја свика Комисијата за денеска, со почеток во 11.30 часот.  Претпладнево првин беше најавено дека Комисијата ќе има седница, но набргу потоа таа беше откажана. Џафери во соопштението до јавноста вели дека е недозволиво одложувањето на седницата од претседателот Антонио Милошоски, кој се...

Лидерска средба за името денеска во 13 часот

Премиерот Зоран Заев за денеска во 13 часот во Клубот на пратеници во Скопје најави дека ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија. На средбата, како што рече, очекува да се изгради консензус за ова прашање. На средбата во Клубот на пратениците...

Заев – Меј: Опцијата за името која би можела да биде прифатлива, е комплетно решение

Тереза Меј, првата премиерка од Обединетото Кралство што доаѓа во Македонија по скоро 2 децении, рече дека Македонија е интегрален дел од Европа и вети подршка за македонските евроинтеграции. Меј која со сите почести беше пречекана во Владата, во врска со спорот со името порача дека е значајно тоа што Македонија пружала рака кон својот сосед, но дека за решение ќе треба...

Утре прва расправа и гласање за (не)доверба за владата на Зоран Заев

Собранието на својата веб-страница го објави барањето на ВМРО-ДПМНЕ за гласање на доверба на Владата, а собранискиот спикер, Талат Џафери, потврди дека расправата ќе се одржи утре. „Единствени проекти коишто ги спроведе Владата на СДСМ и ДУИ во изминатиов период се партизирање на институциите и нивно деградирање, заробено судство, луксузирање на владините функционери со парите на граѓаните и политички реваншизам“, пишува...

Поддршка за реформите од помошникот генерален секретар на ОН, Мирослав Јенча

Помошникот генерален секретар на ОН за политички прашања, Мирослав Јенча, на средбата со премиерот Зоран Заев ја поздравил посветеноста за спроведување на реформите како и заложбите на владата за демократија, владеење на правото, човековите права и меѓуетничките различности. Тој понудил поддршка од системот на Обединетите нации во спроведувањето на реформите, особено во областа на достигнување на Целите за одржлив...

Димовски: Џафери дрско и арогантно го крши законот со најавата дека ќе се гласа

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека утре ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во Македонија“, како и дека „одговорноста е најмногу на Џафери, а граѓаните ја гледаат и ќе ја казнат адекватно“. - Тоа е...

Џафери најави дека утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Претседателот на парламентот Талат Џафери најави дека утре ќе се гласа за предлогот на владата за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, откако попладнево пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи се на писмото од Антикорупциската комисија која смета дека во периодот пред изборите не треба да се расправа и да се разрешуваат државни функционери. - Денес...

Само што почна, „паузирана“ седницата за разрешувањето на Зврлевски

Седницата на Собранието на Република Македонија на која треба да се расправа за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, продолжи денеска во 11 часот, но веднаш беше прекината откако координаторот на седмата од десетте пратенички групи на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, побара еден час пауза. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, побара од Стевананџија да објасни „од која пратеничка група, од...

Џафери: Недоразбирања има, но дебата мора да постои

Во текот на мандатот, нормално е да се појавуваат одредени теми за кои ќе има различни разгледувања, ќе има дебата и јас мислам дека тоа е здраво во коалицијата да се бара компромисно решение, вели вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Муса Џафери, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“.

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...