fbpx
Таг: Brisel

таг: Brisel

Орбан ќе го блокира предлогот за почеток на преговори на Украина со ЕУ

Политиката на проширување на ЕУ, вклучително и процесот на стабилизација и асоцијација, најновите случувања со руската агресија врз Украина и континуираната поддршка на Унијата за земјата и украинскиот народ, ситуацијата на Блискиот Исток и предложената ревизија на повеќегодишната финансиска рамка за периодот 2021-2027 година, се главни теми на дводневниот Самит на ЕУ што се одржува денеска во Брисел. На самитот...

Опозиција: Сакаме Македонија да добие датум за преговори, но таа тоа не го заслужува

Опозициските партии Алијансата за Албанците, Движењето Беса и ВМРО-ДПМНЕ сите се согласуваат дека Македонија, иако сака да добиe датум за почеток на преговори за членство во ЕУ, не го заслужува тоа. Тие велат дека иако сегашната влада не успеала да ги исполни своите обврски, граѓаните не треба да трпат последици од лошото управување, пишува „Портал.мк“. Сите три партии едногласно признаваат...

ААВМУ реагира: Владата не ги почитува препораките на Брисел

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) денеска се огласи со остра реакција за Владата по вчерашната одлука, наведувајќи дека владиниот кабинет ги надминал своите надлежности и се меша во независноста на ова регулаторно тело, што е нешто на што посебно посочува Брисел. Имено, Владата вчера даде негативно мислење за Регулаторната стратегија за развој на аудио и аудиовизуелната дејност...

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“, јави Радио Слободна Европа (РСЕ), чии дописници од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен утре во Стразбур. Во него се...

Ако до 10 јуни не се договори преодна влада, нема предвремени избори

Ако до 10 јуни не се договори преодна влада, договорот за избори во април отпаѓа, објави „Нова ТВ“. По долгата и тензична средба помеѓу лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и на ДПА со еврокомесарот Јоханес Хан, како и со американскиот амбасадор Џес Бејли, кој им се приклучи подоцна, беше најавено дека на средбата паднал договор за предвремени парламентарни избори во...

Станишев со остри критики за македонската политичка состојба

Партијата на европските социјалисти (ПЕС) со зголемена загриженост ги следи последните случувања во Македонија, изјави членот на групата на социјалистите во Европскиот парламент и потпретседател на мешовитата парламентарна комисија ЕУ-Македонија, европратеникот од Бугарија, Сергеј Станишев кој е и претседател на Партијата на европските социјалисти. - Сè поголемата конфронтација им се заканува на демократските процеси и на довербата во институциите. Повеќепати Европската комисија...

Белгија парализирана од штрајк против владините мерки за штедење

Национален штрајк организиран од заедничкиот фронт на сите синдикати денеска целосно ја парализира  Белгија. Не се работи во државните институции, а влезовите во приватните компании се блокирани од синдикални одбори веќе од четири часот утрово. Најголемиот трговски центар во Брисел e блокиран првпат во последните десет години. Сите летови на бриселскиот аеродром се откажани до крајот на овој ден, како и сите меѓународни...

Светските лидери се собираат во Швајцарија на мировен самит за Украина

Повеќе од 100 лидери, меѓу кои потпретседателката на САД, Камала Харис и претседателите или шефовите на земјите од ЕУ, Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија, денеска ќе се соберат...