fbpx
Таг: боење

таг: боење

Савески: Ќе има ли еден аршин за Богоевски, друг аршин за обвинетите од Левицa

Познатиот активист д-р Здравко Савески ја поздрави одлуката на Обвинителството да не го гони Павле Богоевски, но порача дека треба да се има еднаков пристап и кон членовите на Левица, кои се исто така обвинети поради активностите во Шарената револуција. Во пост на неговиот Фејсбук-профил рече дека ако членовите на Левица, чиј основач е тој, не бидат еднакво третирани...

Интензивно се чистат трагите од „Шарена револуција“

Скулптурите на лавови што се наоѓаат на почетокот на мостот Гоце Делчев и кои на 23 април годинава беа обоени од припадници на „Шарена револуција“, деновиве интензивно се чистат. Два од нив се веќе исчестени, а другите два се покриени и чистењето е во тек. Поголем број споменици и институции оваа пролет беа обоени како заштитен знак на протестите организирани од „Шарена...

Штипјани денеска ќе донираат за казнетите членови на „Шарената револуција“

Кутија за донации денеска ќе биде поставена во кафулето „Карма кафе“ во центарот на Штип, каде граѓаните ќе може да дадат свој прилог за плаќање на паричните казни од вкупно 1.300 евра, што им беа одредени на учесници во „Шарената револуција“ во градот. На социјалните мрежи е објавен повик да им се помогне на тројцата демонстранти од „Шарената револуција“ кои...

Новинарот Кежаровски на информативен разговор поради боење на Собранието

Новинарот Томислав Кежаровски денеска бил повикан на информативен разговор во полициската станица Центар. Како што пишува Кежаровски на својот профил на „Фејсбук“, поканата е поради вмешаност во боењето на Собранието на 28 мај. „ПС Центар издале телеграма по мене за информативен разговор. Ќе одам денеска во 18.30 часот во полициската станица. Ме викаат заради вмешаност во боење на Собранието. Со оваа...

Битолската полиција поднесе кривична пријава против уште еден демонстрант

Секторот за внатрешни работи Битола поднел кривична пријава против 18-годишен демонстрант, осомничен дека со боја ја оштетил фасадата на зградата на Општина Битола, информира МВР. Според полицијата, станува збор за 18-годишниот А.Р. од Скопје, кој се товари за оштетување туѓи предмети. „Пријавениот на 26 април 2016 година, во периодот од 19.40 до 20.10 часот, на булевар 1 Мај во Битола, додека...

Плоштадот Македонија експресно исчистен од црвената боја на „Шарената револуција“

Плоштадот Македонија во центарот на Скопје утринава беше целосно исчистен од црвената боја со која „Шарената револуција“ на вчерашниот протест го обои местото каде што пред точно пет години беше убиен Мартин Нешковски, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ. По завршувањето на вчерашниот протест, освен екипите на Град Скопје, плоштадот го чистеa и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски,...

„Со оваа власт одиме во пропаст“, порачаа демонстрантите

„Колку чини слободата? Ние сакаме општество на слободни луѓе, тие сакаат збирштина од безрбетници – и тука нема компромис“. Оваа мисла на починатиот новинар и сопственик на неделникот „Фокус“, Никола Младенов, на булеварот пред зградата на Владата ја испишаа демонстрантите на „Шарената револуција“ кои и вечерва порачаа дека ќе бидат на улица сè додека не биде повлечена аболицијата и...

Најчевска: Ги фативме како краделе и убивале, па сакаат да не запрат да бараме одговорност

Признав дека фрлав боја и изјавив дека не се чувствувам виновна за тоа што сум го сторила, рече по краткиот информативен разговор, во полициската станица „Беко“, Уранија Пировска, Извршна директорка на Хелсиншкиот комитет. - Сметам дека тоа е мое право како граѓанка на оваа држава да го изразам револтот за тоа што ми се случува во државата и за политиките на...

Ниту вистинските куршуми не можат да ја убијат „Шарената револуција“

Не се плашиме! Ниту вистинските куршуми не можат да ја убијат идејата за „Шарена револуција“, порачаа демонстрантите обединети под граѓанската иницијатива „Протестирам“ кои денеска и покрај дождливото време излегоа на протест во Скопје. Граѓаните кои месец и полoвина протестираат против одлуката на претседателот, Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработици, потсетија зошто се на улица и повторно, фрлајќи...

Боја врз Владата и „споменик“ на сите украдени и испрани пари од власта

Демонстрантите вечерва ја обоија зградата во која е сместена Државна комисија за спречување на корупција (ДКСК). Активистите на „Протестирам“ со балони полни со боја фрлаа кон ДКСК во знак на револт, бидејќи, како што рекоа, таа е глува и нема за институциите корумпирани од власта.   https://twitter.com/meta_agency/status/728646953416990720 Претходно тие поставија „нов споменик“ - машина за перење пари - која симболично ги претставува испраните и...

Улиците на Штип обоени со боите на „Шарената револуција“

Неколку жени го предводеа протестот на „Шарената револуција“ во Штип од зградата на Основниот суд преку центарот на градот, избегнувајќи блиска средба со демонстрантите од ГДОМ. Извикувајќи „Оставка“, „Затвор за криминалците“, попатно демонстрантите од „Протестирам“ фрлаа бои, со што улиците на Штип беа обоени со боите на „Шарената револуција“. Иако собирањето на приврзаниците на ГДОМ беше најавено за еден час подоцна...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...