fbpx
Таг: Беса

таг: Беса

Управен суд утре ќе ги соопшти одлуките за тужбите за приговорите што не ги прифати ДИК

Управниот суд денеска разгледал десет од 16 тужби поднесени од политичките партии Алијанса на Албанците, Беса и Народно движење за Македонија, но одлуките ќе ги соопшти утре. Незадоволни од неприфаќањето на нивните приговори поднесени до ДИК, партиите поднесоа тужби, и тоа Алијанса за Албанците - 11, Беса поднесе четири тужби, а НДМ - една тужба, односно вкупно 16 тужби се поднесени до 10 часот...

Управен суд почна да решава за 16 тужби за вториот круг од изборите

Вкупно 16 тужби од политички партии за вториот круг на локалните избори се поднесени до Управниот суд заклучно до денеска до 10 часот.  Во соопштението од Управниот суд, потпишано од претседателот на судот, се наведува дека 11 тужби се поднесени од Алијанса на Албанците, четири од Движењето Беса и една од Народно движење за Македонија. ДИК на седница ги отфрли...

ДИК ги отфрли приговорите на Беса, Алијанса за Албанците и на НДМ

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница, која заврши вечерва, ги разгледа и ги отфрли сите приговори поднесени од партиите Беса, Алијанса за Албанците и НДМ за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите од вториот круг на локалните избори, што се одржа на 29 октомври. Од вкупно 89 приговори поднесени од Беса, ДИК отфрли 88, а еден приговор бил...

Партиите поднесоа 103 приговори до ДИК за вториот круг од локалните избори

Политичките партии до Државната изборна комисија поднеле 103 приговори за вториот круг од локалните избори, информираше за „Мета“ портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска. Најмногу приговори има поднесено Беса – дури 89. Алијанса за Албанците има поднесено 13 приговори и еден приговор има поднесено НДМ. ДИК има рок од 48 часа да одговори на приговорите. - Приговорите треба да се обработат, па потоа...

Касами: ДУИ победи со гласовите на СДСМ, стана нивен разгранок

Лидерот на Беса, Билал Касами, вечерва побара предвремени парламентарни избори, истакнувајќи дека неговата партија има двојно повеќе гласови во споредба со ДУИ. - Во Македонија згасна една партија на Албанците и сега ДУИ слободно може да се смета за разгранок на СДСМ. Оваа партија вечерва згасна и СДСМ стана суверен за повеќето Албанци. ДУИ веќе ја нема, но затоа има...

Заев: Парламентарното мнозинство ќе зајакнува со пратеници од опозицијата

Парламентатното мнозинство ќе зајакнува бидејќи има многу демократи и чесни луѓе од опозицијата, кои не се согласуваат со политиките на поделби, национализам и на антагонизам. Ова денеска го изјави лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, за време на посетата на Штип, во рамките на кампањата за вториот круг од локалните избори. - Јас верувам дека неколку пратеници ќе се...

Партија што ќе ги изгуби изборите се обиде да направи инциденти, тврди Беса

Од Движењето Беса денеска соопштија дека во неколку избирачки места регистрирале неправилности и обиди за нарушување на изборниот процес, за купување гласови, како и обид за правење инцидент од политичка партија што, како што рече партискиот портпарол, Фатон Фазлиу, знае дека ќе изгуби на изборите. Фазлиу рече дека брзата реакцијата на органите на редот докажува дека нема да биде оштетен изборниот...

Активисти на Беса пријавиле пукање во Арачиново

Активисти на партијата Беса синоќа пријавиле во полиција дека додека лепеле плакати во селото Арачиново, во нивна близина застанало возило „голф“, од кое непознато лице истрелало еден куршум од огнено оружје, по што заминало во непознат правец. Активистите, како што информираат од МВР, на местото нашле чаура, која ја однеле во полициското одделение во Арачиново. Од МВР велат дека се преземаат...

Петте кандидати за Гостивар ветија транспарентност и решенија за проблемите

На дебатата од карванот „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“, во Гостивар петте кандидати за градоначалник на општината, секој посебно, ветија решавање на сите проблеми на граѓаните. Во дебатата водена од новинарката Јета Џара, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, Асаф Адеми од Беса, Невзат Бејта од ДУИ, Себајдин Изири од ДПА и...

Закана за убиство на градоначалничкиот кандидат на Беса за Сарај

Закана за убиство вчера пред 17 часот добил кандидатот на Беса за градоначалник на општина Сарај, Башким Бакиу, објави „Порталб“. Случајот во полиција го пријавил Бакиу. Според СВР Скопје, вчера, околу 19 часот, во Полициската станица Центар дошол Башким Бакиу, жител на селото Љубин, и кажал дека во текот на денот добил СМС со заканувачка содржина на неговиот мобилен телефон....

Кандидатите за градоначалници ветуваат препород за Сарај

Со буџет на Општина Сарај од 20 милиони евра, кога би застанале на челото на општината, четворицата кандидати за градоналник на оваа општина, ветуваат дека ќе направат многу. Така кажаа на вчерашната дебата од дебатниот карван „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“. Башким Бакиу од Беса, Блерим Беџети од ДУИ, Екрем Алија од Алијанса...

Искршени стакла на изборен штаб на Беса во Скопје Север

Ноќта меѓу саботата и неделата биле искршени две стакла на излогот на изборниот штаб на Беса на улицата Тале Христов во скопската населба Скопје Север и биле искинати шест плакати, соопшти СВР Скопје. Настанот  бил пријавен вчера. Полицијата вели дека работи на расчистување на случајот.

ВМРО-ДПМНЕ во Кичево и во Македонски Брод, СДСМ во Свети Николе и во Велес

Во рамките на кампањата за локалните избори, кои ќе се одржат на 15 октомври, денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе одржат митинзи во Македонски Брод и во Кичево. Митингот во Македонски Брод почнува во 18 часот, а два и пол часа подоцна ќе биде одржан митингот во Кичево. СДСМ и коалицијата ќе имаат собири со граѓани во Лозово во 17...

СДСМ денеска на трибина во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ во Штип, Беса во Врапчиште

Предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат на 15 октомври денеска продолжува со активности на партиите во неколку општини и во Скопје. Претседателот на СДСМ, премиерот Зоран Заев, денеска со почеток во 12 часот, на плaтото пред Универзална сала во Скопје, ќе одржи дебата со граѓаните на Скопје, придружуван од кандидатот на СДСМ за градоначалник на Скопје, Петре...

ДУИ и Беса изборната кампања ја почнаа од Скопје и од Тетово

Албанските политички партии ДУИ и Беса денеска, на првиот ден на изборната кампања, во Скопје и во Тетово ги промовираа кандидатите за градоначалници на престојаните локални избори закажани за 15 октомври. ДУИ во Скопје одржа партиска конвенција, на која се обрати лидерот Али Ахмети. Тој ги повика кандидатите да водат достоинствена кампања, да имаат конкретни ветувања и да се залагаат...

Ермира Асани-Салија предложена за нов член на ДИК од Беса

Собраниската комисија за прашања на изборите и на именувањата на денешната седница го потврди предлогот на Беса, Ермира Асани-Салија да биде нов член на Државната изборна комисија (ДИК). Асани-Салија е дипломиран правник од Гостивар и членка на централното претседателство на Беса. Таа доаѓа на местото на Бедредин Ибраими од ДПА, бидејќи сега Беса е четврта партија во Собранието според бројот на пратеници...

Анкета: СДСМ води со 3,4 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ, Заев со 6,5 отсто пред Груевски

Премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ е со поголема доверба кај граѓаните од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, покажува вториот дел од анкетата спроведена од Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и од телевизијата „Телма“, која беше презентирана вечерва. На прашањето, во кој политичар имате најголема доверба, за Зоран Заев се изјасниле 26,2 отсто од испитаниците, а за Никола Груевски 19,7...

Беса се закани со граѓанска реакција, ако не се обелоденат „монтираните судски случаи“

Движењето Беса денеска побара од Владата да ги обелодени „монтираните судски случаи 'Сопот' и 'Монструм'“ или во спротивност „ќе се соочи со силна граѓанска реакција“. „Инсистираме што побргу да се обелоденат познатите случаи како „Сопот“, „Монструм“ како и многу други, и вистинските виновници да се изнесат пред лицето на правдата, без разлика на нивната етничка припадност. Мора еднаш засекогаш да...

Движење Беса: Срамот на Теута Арифи не го покриваат ни чадори

Младинскиот форум на Движењето Беса денеска во Тетово изведе герила-акција и постави чадори на дупки на улиците и на дивата депонија на влезот на Тетово. Со тоа го изразија своето негодување за владеењето на градоначалничката Теута Арифи. - Иако знаеме дека пропаднатите и срамни политики на градоначалничката на Општина Тетово, госпоѓа Теута Арифи, не може да ги покрие ништо, ние, Младинскиот...

Средба на албанските партии во Собранието, Беса повторно бојкотира

Албанските парламентарни политички партии денеска во 14 часот, на покана на Весел Мемеди од НДП, ќе одржат средба во Собранието, на која ќе присуствуваат и претставници на ДПА иако таа партија не е потписничка на декларацијата на албанските политички партии. Наспроти тоа, средбата повторно ќе ја бојкотира Движењето Беса. „Во согласност со Декларацијата на албанските политички партии донесена на 7 јануари...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...