fbpx
Таг: Беса

таг: Беса

ПДП и „Беса“ бараат демократизација на Македонија со една изборна единица

Движењето „Беса“ и ПДП побараа големите политички партии да се заложат Македонија да биде една изборна единица со отворени листи. На тој начин, според нив, малите политички партии нема да добијат повеќе пратенички места, но од суштинска важност е дека со предложениот модел, македонското општество ќе се демократизира. - Со сегашниот изборен модел, малите партии станаа заложници на големите, кои...

„Беса“ со протест пред Клуб на пратеници бара да учествува на лидерската средба

Додека се чека да почне лидерската средба помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, подмладокот на „Беса“ протестира пред Клуб на пратеници, каде треба да се одржи состанокот. Тие носат пароли и извикуваат дека Ахмети и Тачи не се вистински претставници на Албанците во Македонија, барајќи да учествуваат и тие...

Протестен марш на „Беса“: Oставки на Груевски и на Ахмети и нов договор за државата

Со говори на активисти, политичари, лица од невладини организации, на бина поставена на почетокот на мостот Гоце Делчев, во близина на Владата, заврши денешниот мирен протестен марш на политичкото здружение „Беса“. На протестот, демонстрантите упатија три барања: „оставка од антиалбанската, инкриминирана и корумпирана влада на Никола Груевски и на Али Ахмети, расветлување на сите албански вистини во Македонија и нов...

Почна протестот на движењето „Беса“

Неколку стотини граѓани попладнево во паркот во Чаир излегоа на протестот, организиран од движењето „Беса“. Според организаторите, станува збор за сеалбански протест на кој „се бара оставка од владата на Никола Груевски и на Али Ахмети, расветлување на сите албански вистини во Македонија и нов договор во државата“. Демонстрантите носат албански знамиња и извикуваат „Долу влада“, пренесува „Тетовасот“. Како што пренесува порталот...

Движењето „Беса“ денеска на протест, ќе бара оставки на Владата на Груевски и на Ахмети

Движењето „Беса“ денеска попладне, ќе одржи мирен протест, на кој, како што соопштуваат оттаму, ќе се „бара оставка на владата на Никола Груевски и на Али Ахмети, расветлување на сите албански вистини во Македонија и нов договор во државата“. Од движењето ги повикуваат сите граѓани, кои ќе се однесуваат во согласност со правилата за ненасилен протест, да се приклучат на...

ПДП ја поддржува „Беса“ за организирање сенароден протестен марш

Партијата за демократски просперитет ја поздравува иницијативата на движењето „Беса“ за организирање сенароден марш против диктатурата, противзаконските политички притвори, забраната на слободата на мислењето, крајното осиромашување на населението, корумпирање и партизација на судскиот систем, инсталација на организираниот криминал, феномени кои се практикувани од владата на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. „Партијата за демократски просперитет силно го поддржува изразувањето на демократската волја...

„Беса“ бара ослободување на затворените во „Сопот“

Движењето „Беса“ е згрозено и загрижено поради вчерашното објавување на разговорите меѓу министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и директорот на УБК, Сашо Мијалков. „Во дијалогот за случајот „Сопот“, јасно се гледа зошто тие што се осудени на повеќе од десет години, скапуваат во македонските затвори. Покрај расистичкото етикетирање како „Шиптари“, таа експлицитно вели дека затворениците за „Сопот“ не се во...

Првиот конгрес на Беса, најдоцна за шест месеци

Првиот конгрес на новата партија на Албанците во Македонија, Беса, ќе се одржи најдоцна за шест месеци, објави „Ворлд булетин’ (World bulletin). Оваа партија беше промовирана во саботата, а ќе се обраќа, главно, на македонските граѓани од албанско етничко потекло. Во Беса се против федералното уредување како опција за Македонија, а се за граѓански систем во кој сите етнички групи би...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...