fbpx
Таг: Анџела Прајс Агелер

таг: Анџела Прајс Агелер

„Бехтел-Енка“ ја почна изградбата на автопатот Гостивар-Кичево

Со минирање на теренот кај гостиварското село Горна Бањица, денеска започна изградбата на автопатот Гостивар-Кичево на Коридорот 8. Американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“ ќе го гради овој автопат, заедно со делниците Тетово-Гостивар, Требеништа-Струга-Ќафасан и Прилеп-Битола на Коридорите 8 и 10д. Трите автопати ќе бидат со должина од 110 километри. „Со почетокот на градбата на овие автопати почнува нова ера, во која наместо...

Средба Ковачевски-Агелер: По членството во НАТО, земјава треба да стане членка на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер, на која е разговарано за суштинските прашања во врска со напредокот на Северна Македонија во евроинтеграциите, информираат од владината прес-служба. На состанокот била реафирмирана јасната порака на САД дека земјава по членството во НАТО, треба да стане членка и на ЕУ, за што нашата држава...

Американскиот антикорупционер Нефју во Скопје, но нема да открие имиња од „црната листа“

Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска информираше дека координаторот за антикорупција во Стејт департментот Ричард Нефју денеска не е дојден за да ги соопшти новите имиња на лица од земјава кои ќе се најдат на листата на санкции на САД. Амбасадорката објасни дека дополнетата „црна листа“ ќе биде објавена од Вашингтон, додека Нефју е дојден во земјава за да се...

Американски војници на „Криволак“ со хеликоптери вежбаа со припадници на АРМ

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД, Анџела Агелер денеска го посетија армискиот полигон „Криволак“, каде се изведе вежба со хеликоптери од типот „Black Hawk“ на копнените сили на САД, поддржани од припадници на Армијата, информираат од Министерството за одбрана. Министерката Петровска изрази задоволство што во изминатиот период полигонот „Криволак“ се користи од страна на армиите на сојузничките...

УСАИД прослави 30 години партнерство во земјава

Пред точно два месеци, УСАИД ја започна кампањата за одбележување на 30-годишнината од партнерството во земјава. Вчерашниот настан во Скопје воедно беше и завршен од низата настани низ осум градови. Охрид беше првиот од 8-те градови кои ги посети патувачкиот карван "Инспирирај се за иднината", а по него следуваа Штип, Тетово, Кавадарци, Битола, Струмица и Куманово. Со патувачкиот карван беа...

Пендаровски – Агелер: САД остануваат силен партнер, сојузник и пријател на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД, Анџела Прајс - Агелер. Амбасадорката рече дека земјава од нејзиниот последен дипломатски престој минала низ бројни искушенија, го сменила и официјалното име, но сепак ја очекува чека светла иднина - но и нови предизвици. „Ви го давам мојот личен завет дека ќе стоиме рамо до рамо со...

Oсмани се сретна со новата амбасадорка на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се состана со новоименуваната амбасадорка на САД, Анџела Прајс Агелер, по повод предавањето на копиите од акредитивните писма. На средбата тој изразил уверување дека со нејзиното искуство амбасадорката Агелер ќе придонесе кон понатамошно продлабочување на билатералните односи и зајакнување на соработката. „Османи ги нагласи првичните резултати кои произлегуваат од Стратешкиот дијалог со САД, како ново...

Анџела Прајс Агелер потврдена за нова амбасадорка на САД во земјава

Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во американскиот Сенат. Прајс Агелер доаѓа на местото на Кејт Брнз, која ја извршуваше функцијата во Скопје од 2019 година, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. Сенатската комисија за надворешни работи минатата недела имаше сослушување за нејзината номинација, на кое таа...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...