fbpx
Таг: власт

таг: власт

Вонредно слетување на скопскиот аеродром имало, ама не било мистериозно

Текстот „„Мистериозно“ слетување на затворениот аеродром во Скопје: Што донесе карго авионот од Виена?!“ истражува случај на слетување на мал карго-авион на скопскиот аеродром откако Владата објави дека тој ќе биде затворен согласно мерките за заштита од ширењето на епидемијата на корона-вирусот, пишува „КриТинк“. Написот не ги објаснува причините зошто е важно да се дознае зошто слетал овој авион и...

Собранието го усвои буџетот за 2020 година

Собранието го усвои буџетот за 2020 година со 65 гласа „за“ и 23 „против“ како и Законот за извршување на буџетот од 2020 година во рамки на 125. седница. Буџетот за идната година изнесува 3,9 милијарди евра, приходите се планирани на 3,6 милијарди евра, расходите на 3,9 милијарди евра, а буџетскиот дефицит е предвиден на ниво од 2,3 отсто. За власта...

За власта буџетот е развоен, за опозицијата – популистички и предизборен

Буџетот за 2020 година носи мото „инвестираме во човечкиот капитал” затоа што човечкиот капитал е најважен за економскиот развој на една земја, рече министерката за финансии Нина Ангеловска во експозето на предлог-буџетот за 2020 година, кој денеска беше на пленарна седница во Собранието. - Затоа, во предлог-буџетот за 2020 година издвоивме наjвисоки досега 154 милијарди денари за функциите на здравството,...

Анализа: Изборен фолклор – каква реторика се очекува во кампањата?

Партиската машинерија на терен – неформалната кампања веќе е во полн ек. Според аналитичарите ова се избори кои ќе траат „најдолго“ бидејќи датумот за нивно одржување е познат седум месеци однапред, пишува во неделната анализа на „Порталб.мк“. По бриселското фијаско, власта реши да ја тетстира својата доверба а опозицијата прифати да влезе во изборен циклус со надеж дека разочарувањето што...

Спротивставени реакции на власта и опозицијата по приведувањето на Јанева

Власта и опозицијата излегоа со дијаметрално спротивни реакции по проведувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева. Владиниот портпарол Муамет Хоџа денеска изјави дека одговорност за предметот „Рекет“ мора да има за секој инволвиран, повикувајќи на темелна и независна истрага за овој случај. Хоџа наведе дека со денешното приведување на Катица Јанева се потврди оти пред правдата и законите буквално секој е...

Лидерската средба нема да се одржи, нема услови за консензус, велат од владата

Владата информира дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на лидерската средба закажана за денеска и дека таа нема да се одржи. „Владата одбива да прифаќа ултиматуми од неодговорниот партиски претседател на ВМРО-ДПМНЕ кој заштитата на криминалот и заложбата за блокади и изолации ги става пред државните интереси за напредок на нашата земја. Претседателот на Владата Зоран...

Шест амнестии за 27 години

Лавина реакции во македонската јавност предизвика вчерашното едногласно усвојување на Законот за амнестија за собраниските настани од 27 април за кој 95 пратеници од власта и опозицијата гласаа „за“. Главното прашање е дали политичарите со користењето на амнестијата како механизам го подриваат правниот систем во Македонија во зависност од моменталните политички интереси. Искуствата покажуваат дека во нашата земја често се...

Расправата за предлог-буџетот за 2019 продолжува во матичната собраниска комисија

Комисиската расправа за предлог-буџетот продолжува во матичната Комисија за финансирање и буџет во Собранието. Предлог-буџетот за 2019 година тежи 3,7 милијарди евра, вкупните приходи се проектирани на 210,8 милијарди денари, (3,4 милијарди евра), а порастот на економијата 3,2 проценти на домашниот бруто-производ (БДП). Со буџетот за 2019 година се предвидува намалување на буџетскиот дефицит, кој за следната година е проектиран на...

ВМРО-ДПМНЕ: Веќе година ипол се неразјаснети девет убиства

Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и активисти, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „злоупотребата на наредбата за потрага по Никола Груевски за опсада на штабот на партијата е одраз на црни и недемократски методи несвојствени за...

ЗНМ: Власта не го исполни ветувањето за укинување на платената пропаганда

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска реагираше на последните измени и дополнувања на Изборниот законик (ИЗ), коишто по скратена постапка се предложени од власта и опозицијата во Собранието, а во кои не е предвидено и бришењето на спорниот член за финансирање на политичката пропаганда на партиите за време на изборна кампања. „Разочарани сме што Владата не ги исполнува јавните...

Мисијата на ММФ од утре ќе го врши редовниот годишен преглед на македонската економија

Мисија на Меѓународниот монетарен фонд, предводена од Џесмин Рахман од утре до 16 ноември, ќе престојува во Македонија со цел да спроведе годишен преглед на македонската економија. – Билатералниот надзор е централен елемент на мандатот на ММФ за сите нејзини земји-членки и опфаќа сеопфатен поглед на макроекономските движења и перспективи и на економските политики на власта. На крајот од мисијата,...

СКСЗМ: Власта да не му прави пречки на бизнисот, економијата е во тешка состојба

Локалната и централната власт да не го опструираат бизнисот, да ги почитуваат законските и административните постапки, наместо да ги менуваат одлуките и Деталните урбанистички планови (ДУП) преку ноќ, апелира денеска Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ). Претседателот на СКСЗМ, Неби Хоџа на прес-конференција рече дека ваквите пречки што им ги прават локалните и централната власт на компаниите, не значи само...

Мицкоски: Македонија не е дивоградба која мора да се впише во катастар

Граѓани од Центар утринава во своите сандачиња добиле писмо потпишано од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во кое тој им порачува дека е време да го кренат гласот, дека ќе стои рамо до рамо со нив во сите битки се додека, како што вели, не ја „направиме Македонија, стаменита, силна и непокорна“, објави „Фокус“. Во периодот откако е СДСМ на...

Данев: Власта без консултација со опозицијата подметнува измена на Изборниот законик

На почетокот на 53. седница на Собранието е објавена едночасовна пауза на барање од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев кој реагираше на дополнувањето на дневниот ред со измени на Изборниот законик. Данев рече дека веднаш откако еврокомесарот Јоханес Хан излегол од собраниската седница „била подметната измена на Изборниот законик“, што никогаш претходно во државава не се правело...

Попоски: И власта и опозицијата да си го сменат менталитетот

Македонија требаше да го почне скринингот уште во 2005 година, откако стана кандидат за Членство во ЕУ, изјави Никола Попоски поранешниот шеф на дипломатијата, кој претседава со Националниот совет за евроинтеграции како пратеник на опозицијата. - Дете што се родило во 2005 година сега е полуматурант. Така и ние сега имаме полуматурант на кој треба да му го смениме менталитетот...

Манчевски: Отворените податоци ќе придонесат за социјален и економски развој

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска беше дел од презентацијата на нацрт Стратегијата и Акцискиот план за отворени податоци. Тој се осврна на важноста од отворените податоци за гарантирање на транспарентноста и отчетноста во работењето на институциите и за обезбедување на квалитетни услуги за граѓаните. „Препознавме дека отворените податоци можат да бидат силен поттик за социјален и економски развој....

Рускиот дипломат бил дел од обидите за инсталирање агенти во власта во Македонија?

Протерувањето на рускиот дипломат не е само последица на солидарност за случајот „Скрипал“ туку тој бил вмешан и во активности на руското разузнавање за инсталирање на руски агенти во високите ешалони на дел од извршната власт, објави „Телевизија 24“,  повикувајќи се на „високи извори во македонската полиција“. Македонското МНР вчера одлучи да протера руски дипломат како чин на солидарност за...

Иванов ќе има годишно обраќање во Собранието во 12 часот

Претседателот, Ѓорге Иванов, денеска во 12 часот, ќе има годишно обраќање во Собранието на Република Македонија. Пратениците од опозицијата уште решаваат дали ќе го следат годишното обраќање на Иванов. Тие наредните денови ќе ја донесат и главната одлука – дали повторно ќе се вклучат во работата на парламентот. Лани, бидејќи Собранието сè уште не беше конституирано, Иванов обраќањето го направи во неговата...

Нема хунта – има легална власт!

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ во насока дека власта е хунта и дека лицата поврзани со настаните од 27.04.2017, кои се притвор, таму се ставени неосновано, не се нови, но, бидејќи се повторуваат во континуитет, оправдано е да се оцени нивната вистинитост, пишува „Вистиномер“. Зборот „хунта“ е специфичен збор со шпанско потекло, Junta, кој, пак, потекнува од латинскиот израз junctus… Ова, според...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не сака опозиција и не е заинтересирана за реформи

Социјалдемократскиот сојуз, нивното парламентарно мнозинство и Владата на Република Македонија ја загрозуваат евро-атлантската перспектива на Република Македонија, соопшти денеска пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. „Со продолжените постапки на политички реваншизам, политички прогон и провокации кои не одат во насока на интересите на Република Македонија и нејзините граѓани, СДСМ јасно покажува дека не им е приоритет ниту европската агенда, ниту реформите во...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...