fbpx
Таг: бизнисмени

таг: бизнисмени

Медиумите мета на странски влијанија, политички пресметки и бизнис интереси

Галиматијас од сопственици, од бизнис и партиски центри, сето тоа е плодна почва за странски влијанија врз медиумите но и за нагласен степен на мешање и притисоци врз слободата на новинарството и новинарските професионални стандарди, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пишува: Александар Божиновски Во Македонија ретки се медиумите кои егзистираат само од довербата и популарноста на...

Владата по негативниот извештај на Стејт Департментот: Силно сме спротивставени на корупцијата

Владата на Северна Македонија со исклучително внимание ги разгледува сите наоди и аспекти од извештајот на Стејт департментот на САД, после што забелешките ќе бидат адресирани до засегнатите чинители со цел уште повеќе да ги зајакнеме антикорупциските политики и да ја подобриме инвестициската клима во земјава, соопшти владината прес-служба, по најновиот извештај на Стејт Департментот на САД, кој вели...

Државата со 10 милиони евра гаранција, на фирмите ќе им го олесни подигнувањето кредити

Воведување на државна гарантна шема, даночен календар и електронска фактура се некои од барањата кои министерот за финансии Фатмир Бесими за време на средбата во Стопанската комора на Македонија, им вети на стопанствениците дека ќе ги реализира во наредниот период. Стопанствениците побараа полесен пристап до капитал, особено сега во услови на светска економска криза, кога тој е лимитиран. Бесими посочи...

Бизнис секторот бара брзо формирање на влада и нови антикризни мерки

Организацијата на работовачи на Македонија, ОРМ,  бара што побрзо да се формира новата влада, со цел да се донесе нов сет антикризни мерки, посебно за текстилната индустрија која е на удар. Според претседателот на ОРМ, Ангел Димитров, производството на заштитна опрема и маски стагнира, а работодавачите алармираат дека на голем број конфекции им се заканува насокоро затворање поради намалената...

Како парите од Орбановите пријатели преку Словенија влегоа во македонски проопозициски медиуми

Најмалку четири милиони евра што Унгарците ги платиле од август 2018 година за финансирање медиуми од „кругот на партијата СДС“ во Словенија и политичко-разузнавачките операции за поткопување на зачленувањето на Северна Македонија во НАТО, во Словенија влегле преку сметки и компании што луѓе од најтесниот круг околу унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отвориле во Лондон, пишува словенечкиот центар за...

Форум за бизнисмените за поглавјето 20 од преговорите со ЕУ

ПСМ Фондација в четврток и петок во скопскиот хотел „Арка“ го организира првиот Интернационален Форум за поглавјето 20. Настанот на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“, има за цел да овозможи вмрежување и размена на добри практики во полето. Форумот ќе претставува одлична можност за иницирање на регионална соработка за...

Форум за бизнисмените за поглавјето 20 од преговорите со ЕУ

ПСМ Фондација следната седмица, односно на 18 и 19 април во скопскиот хотел „Арка“ го организира првиот Интернационален Форум за поглавјето 20. Настанот на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“, има за цел да овозможи вмрежување и размена на добри практики во полето. Форумот ќе претставува одлична можност за иницирање...

Заев и Ципрас: Градиме мостови – противниците на Договорот ќе ги видат придобивките

Фото: Борче Поповски
Со заедничка порака дека со Договорот од Преспа и Грција и Северна Македонија ќе имаат придобивка и полза за граѓаните и сега и идните генерации, а дека противниците на овој договор полека ќе ги увидат сите предности, Зоран Заев и Алексис Ципрас на прес-конференцијата, порачаа дека сегашните политички раководства се посветени на градење мостови и уривање ѕидови, односно на...

И граѓаните и бизнисмените разочарани од рокот за изградба на автопатот Скопје – Блаце

Најавата за изградба на автопатот Скопје - Блаце во две фази и за период од 54 месеци, предизвика бројни реакции во јавноста. Граѓани иронично коментираат дека автопатот побрзо би се изградил со копач и со лопата, додека претприемачите велат дека долгиот рок ќе им ја намали добивката и ќе ги зголеми трошоците, пишува Порталб.мк. Во моментот на објавувањето на веста,...

Бизнисмените испорачаа седум приоритети до Владата за годината да биде економска

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК)  по одржаните состаноци со претседателството, регионалните комори и ресорните институции, испорача седум приоритети од приватниот сектор за остварување на основните предуслови за да има реална основа 2019 да биде економска година. Едни од барањата се обезбедување на сигурност за приватниот сектор, континуиран пораст на националното стопанство, да не се менуваат законите без активно учество...

„О2“: Новиот закон за просторно планирање скроен по мерка на бизнисот, а не на граѓаните

Новиот Предлог-Закон за просторно и урбанистичко планирање не нуди решенија за постојниот урбанистички хаос, туку токму спротивното, сметаат од Иницијативата „О2“. „Во ситуација кога Уставниот суд го укина членот 50 од сегашниот закон за просторно и урбанистичко планирање со кој се утврдуваше кои се градбите од државен интерес и како ќе се градат, подалеку од очите на јавноста и кога...

Бизнисмени од Западен Балкан во посета на Јапонија за развивање на деловнa соработка

Претседателот на Клубот на извозници при Стопанската комора на Македонија, Глигор Цветанов, како дел од делегацијата на Коморскиот инвестициски форум, учествува на повеќедневна посета на Јапонија, во насока на развивање на деловните односи помеѓу Јапонија и земјите од Западен Балкан, информираат од Стопанска комора. „Во рамките на посетата, Глигор Цветанов учествуваше на првиот бизнис-семинар за земјите од Западен Балкан, кој денеска...

Заев: Грција е втор најголем трговски партнер на Македонија, после Германија

Премиерот Зоран Заев, денеска во Гевгелија се сретна со стопанственици од Jугоисточниот регион на Македонија и од Грција и Бугарија, со кои разговараше за економските придобивки од членството на Македонија во ЕУ и НАТО и од воспоставеното пријателство со Грција преку постигнувањето на договорот во Преспа. - Овој регион е многу важен бидејќи партиципира сериозно во вкупниот БДП, трговската размена,...

Заев за „Базфид“: Про-руски бизнисмени плаќаат за насилни протести во Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за „Базфид њус“ изјави дека про-руски бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи на НАТО, со плаќање за насилни протести. Заев вели дека неговата влада добила повеќе извештаи дека „грчки бизнисмени" кои „се сочувствителни на руската кауза“ им платиле на Македонци суми во износ од 13.000 до 21.000 долари за „извршување акти...

Заев ги повика австриските бизнисмени да инвестираат во Македонија

Премиерот Зоран Заев ја започна официјалната посета на Република Австрија со состанок во Австриската Федерална Стопанска Комора. Тој посочи дека Договорот со Грција го затвора билатералното прашање што стои на патот на интеграциите на Македонија, а дека земјата прави сериозни реформски чекори согласно европските стандарди што гарантира предвидливост и стабилност на бизнис климата во нашата држава. -Ја надминавме политичката криза, ја...

Иванов приреди ифтарска вечера за дипломати, бизнисмени и претставници од јавниот живот

Претседателот, Ѓорге Иванов синоќа приреди ифтарска вечера по повод светиот муслимански месец Рамазан, соопштија од кабинетот на претседателот. - Ова се денови кога треба да се укаже чест и внимание, кога треба да се негуваат обичаите на нашата специфична македонска култура на традиција и соживот - рече претседателот Иванов во своето обраќање. Тој додаде дека постот не е само откажување од храна,...

Азески – Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочи законите кои се за подобрување на економијата

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ предводено од претседателот на партијата Христијан Мицкоски, денеска се сретнаа со претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески. Целта, како што рече Мицкоски, е како опозициска партија да изготват поконкурентна и посоодветна економска програма, за да ги освојат симпатиите на бизнис-заедницата. - Како ново раководство, ги презентиравме нашите заложби и планови како економски ќе делуваме во иднина и...

Заев со бизнисмени во Анкара: Трговијата да достигне милијарда евра

Постојат можности за унапредување на економската соработка меѓу Република Македонија и Република Турција, констатирано е заеднички на вечерата на премиерот Зоран Заев со бизнисмени од Турција, организирана вечерва во Анкара, од ТОББ (TOBB) - Сојузот на стопански комори и берзи на Република Турција. -Тука сме да пренесам отворена покана за инвестирање во Македонија. Свесен сум дека мојата земја ќе има...

Заев предлага заеднички компании со Косово за струјата, железницата и авиосообраќајот

Македонскиот премиер Зоран Заев на денешната средба во Приштина со бизнисмените од Косово, потсетил дека Македонија и Косово покренале иницијатива за формирање на заедничка економска зона, царинска унија и олеснување на граничните процедури и порачал дека двете земји имаат заеднички интерес за формирање заеднички компании и оператори за менаџирање на енергетската мрежа, железничкиот и авио-сообраќајот, се вели во официјалното соопштение...

„Самит 100“ ќе почне утре, ќе учествуваат бизнисмени и премиери на држави од регионот

Шестиот годишен „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа ќе се одржи утре и задутре (16 и 17 октомври) во хотел „Мериот“ во Скопје. На овој настан ќе учествуваат 100 реномирани бизнис-лидери, но и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, како и македонскиот премиер, Зоран Заев. Посебно...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...