fbpx

Zoran Stavrevski dha dorëheqje për shkaqe shëndetësore

-

Për shkaqe shëndetësore Zoran Stavreski dha dorëheqje nga pozita zëvendëskryeministër dhe ministër i Financave në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë.

“Problemet shëndetësore me të cilat ballafaqohem dhe këshillat e mjekëve tregojnë se duhet një kohë më e gjatë e mjekimit dhe kurimit, kështu që unë nuk kam mundësi ta kryej funksionin Ministër i Financave dhe nënkryetar i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë”, thekson Zoran Stavreski në dorëheqjen e tij.

“Kisha kënaqësinë të jem pjesë nga ky ekip ekonomik, i cili me entuziazëm të madh të përgjegjësisë dhe përkushtimit punoi për Maqedoninë dhe solli rezultate të cilat shumë qytetarë i ndiejnë, duke nisur nga zvogëlimi serioz i papunësisë, përmirësimit të dukshëm të klimës së biznesit, rritjet e mëdha të ekonomisë dhe eksportit, sjellja e shumë investitorëve dhe zhvillimi i politikave të shëndosha makroekonomike dhe financiare. E gjithë kjo është realizuar në vite jashtëzakonisht të vështira të krizës globale financiare, krizës evropiane, dhe ja tani edhe gati dy vjet të krizës vendore”, shkruan Stavreski.

Zëdhënësi i Qeverisë, Aleksandar Gjorgiev për “Meta” thotë se Qeveria shpreh falënderim të madh për Stavrevskin për angazhimin e tij dhe se i dëshirojnë shëndet të mirë dhe tejkalimin e sfidave.

“Për shkaqe shëndetësore, zv- kryeministri Stavrevski dha dorëheqje nga posti i ministrit të financave. Arsyet përmenden në tekstin e dorëheqjes së tij dhe këtë e respektojmë dhe kuptojmë. Qeveria shpreh falënderim deri te zv- kryeministri Stavrevski për punën e tij, angazhimin dhe kontributin në realizimin e masave qeveritare, programeve dhe politikave, për çka flasin rezultatet e tij të larta. I dëshirojmë shërim dhe tejkalim të sfidave ndërsa Qeveria çdoherë do të jetë e hapura për bashkëpunim” thotë Gjorgiev.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.