fbpx
Tag: Rusia

tag: Rusia

Kush përhap dezinformata rreth Kosovës?

Kjo storje nga Ardit Kika fillimisht është prodhuar për dhe publikuar nga Kosovo 2.0 si pjesë e projektit Western Balkans Anti-Disinformation Hub project. Këtu është ribotuar me leje.   Më 2 nëntor 2022, u publikua një video nga një shtëpi private e të moshuarve në Pejë. Në të shihej një infermiere, grua e re, teksa e rrihte një të moshuar me...

Revista për mjekësi alternative e promovojnë Rusinë në Ballkan

Një metodë për përhapjen e ndikimit rus në Ballkan është nëpërmjet revistave për mjekësi alternative. Derisa shtypi në të gjitha vendet ballkanike është në rënie të madhe, numri i revistave me tituj sikur “Doktor Rusie”, “Brishta Ruse”, “Enciklopedia ruse e shëndetit” është duke u zmadhuar nga viti 2015 deri tani. Së paku pesë prej tyre janë nga Serbia dhe...

Përgatitet plani i ri paqësor për Ukrainën

Diplomatët francez dhe gjerman në mënyrë aktive janë duke përgatitur samitin në Minsk me presidentët e Rusisë dhe Ukrainës, me shpresë se do t’i vihet fundi i konfliktit të përgjakur në Ukrainën Lindore. Diplomatë nga Franca, Gjermania, Ukraina dhe Rusia sot në Berlin janë duke punuar për planin paqësorë që është mundësia e fundit për Ukrainë, para Samitit të së mërkurës...

Takim i jashtëzakonshëm i shefave të diplomacisë së BE-së për sanksione të reja ndaj Rusisë

Ministrat e punëve të jashtëm të 28 vendeve- anëtare të BE-së, sot në Bruksel do të diskutojmë për ashpërsimin e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të mbështetjes së Moskës zyrtare për forcat pro- ruse në Ukrainë. Në takimin e jashtëzakonshëm, pritet ministri i ri i jashtëm i Greqisë, Nikos Kozias të kundërshtoj miratimin e masave të reja kundër Rusisë, duke...

BE-ja kërcënon Rusinë me sanksione të reja

Shefat e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve të BE-së, sot informuan për rigorozitetin e sanksioneve, nëse Rusia nuk dënon aksionet e forcave proruse dhe të fillojë të zbatojë marrëveshjen nga Minsk. “Zbuluam dëshmi për përkrahje shumë intensive të separtisëve rus, që vë në pah përgjegjësinë se Rusi”, thuhet në kumtesën e përbashkët, në të cilën dënohen sulmet artilerike të...

Moska nga Kiev do të kërkojë para kohe t’ia kthejë borxhin prej 3 miliardë dollarësh

Moska zyrtare mendon që Ukrainës t’ia kërkoj borxhin para kohe, sepse autoritet e Kievit nuk kanë respektuar një varg kushtesh për fitimin e kredisë prej 3 miliardë dollarësh nga Rusia, informojnë burime qeveritare ruse. Sipas informacioneve, gjendja aktuale ekonomike e Ukrainës tregon se një varg parametrash të cilët kanë qenë kusht për fitimin e kredisë ruse, nuk janë plotësuar me...

Rubla nuk e zvogëloi, por do ta zvarrisë eksportin maqedonas

Rënia e rubles ruse nuk do ta zvogëlojë, por do ta ngadalësojë eksportin e kompanive maqedonase në Rusi, të cilat këtë vit, sipas të dhënave të Ministrisë së ekonomisë, shënojnë rritje të eksportit për 35%. -Rënia e rublës do të ndikojë në eksportin e prodhimeve maqedonase në Federatën Ruse, apo do të ketë ngecje në rritjen e eksportit për shkal...

Serbia duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën që të jetë pjesë e BE-së

Para se të jetë pjesë e Bashkimit Evropian, Serbia patjetër duhet krejtësisht t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën ndërsa kjo do të vërtetohej edhe me dokument juridik- obligues, deklaroi shefi i diplomacisë austriake, Sebastian Kurc, në intervistën për NIN. -Nuk është në interes të BE-së t’i pranoj në anëtarësi me të drejta të plota anëtaret që janë në konflikt me vendet...

Putin: Perëndimi në Rusi dëshiron të zbatojë “skenarin e Jugosllavisë”

Presidenti rus Vladimir Putin, paralajmëroi rusët se kohëra të vështira  po i presin dhe nga populli kërkoi përkrahje më të madhe. Në fjalimin e tij drejtuar dy Dhomave të Kremlinit, Putini  akuzoi Perëndimin se tenton Rusisë t’i vë “perden e hekurt”. Rusia pësoi sulm të fort ekonomik për shkak të rënies së çmimeve të naftës dhe sanksioneve që perëndimi i...