fbpx

Serbia duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën që të jetë pjesë e BE-së

-

Para se të jetë pjesë e Bashkimit Evropian, Serbia patjetër duhet krejtësisht t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën ndërsa kjo do të vërtetohej edhe me dokument juridik- obligues, deklaroi shefi i diplomacisë austriake, Sebastian Kurc, në intervistën për NIN.

-Nuk është në interes të BE-së t’i pranoj në anëtarësi me të drejta të plota anëtaret që janë në konflikt me vendet e tyre fqinje, sepse do të nënkuptonte “import” të mos- stabilitetit, vlerëson Kurc, duke shtuar se Brukseli është i gatshëm ta ndihmojë dhe lehtësojë procesin.
Sipas Kurc, nuk përjashtohet mundësia Serbia të jetë e detyruar të largohet nga Rusia para aderimit në BE për t’i përvetësuar qëndrimet e jashtme politike të Brukselit.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.