fbpx
Tag: Liderët

tag: liderët

Hojt Ji: Falja duhet të tërhiqet plotësisht e jo pjesërisht

Ne fuqishëm mbështesim marrëveshjen e Përzhinës, dhe pa marrë parasysh se kush është në Qeveri, ne kërkojmë veprime dhe JO fjalë, vepra dhe jo premtime, ishte ky mesazhi pa doreza diplomatike i zëvendës-ndihmësit të sekretarit shtetëror amerikan për Çështje Evropiane dhe Euro-aziatike, Hoyt Brian Yee, i cili gjendet në Maqedoni dhe është takuar me liderët partiak nënshkruese të Marrëveshje së...

Takim të jashtëzakonshëm të liderëve para publikimit të raportit për zgjedhjet

Liderët e katër partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, për momentin gjenden në Klubin e deputetëve ku prej orës 15 është caktuar takimi i jashtëzakonshëm i liderëve. Në takimin e katër liderëve, Gruevski, Zaev, Ahmeti dhe THaçi do të prezantohen vlerësimi i BE dhe SHBA nëse ka kushte për zgjedhje korrekte dhe të lira. Takimi të liderëve i parapriu ricaktimi i...

Pas takimit me Zaev, liderët në takim të përbashkët me Han

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev arriti në takim me Radmilla Sheqerinskën, Renata Deskovskën, Damjam Mançevskin dhe Oliver Spasovskin. Më herët, komisari Han  u takua me kryeministrin Gruevski dhe liderin e BDI-së, Ali Ahmeti. Kryeministrit shoqëri i bënë ministri i jashtëm Nikolla Poposki, zëvendës ministri i drejtësisë Biljana Brishkovska, ministri i shëndetësisë NIkolla Todorov dhe shefi i kabinetit të kryeministrit, Martin Protogjer. Pas...

Ahmeti: Varet nga takimi i sotëm i liderëve nëse do të ketë marrëveshje

Sipas liderit të BDI-së, Ali Ahmeti nëse do të ketë zgjidhje për çështjet e hapura, varet nga takimi i liderëve të partive politike. Këtë e deklaroi pas përfundimit të takimit me euro- komisarin Johanes Han. Ahmeti tha se komisari Han kanë biseduar për ngjarjet aktuale politike gjegjësisht për atë se çfarë është vendosur në tavolinë këto ditët e fundit. Duke u...

Kampet presin sinjal nga partitë për largim

Kampuesit para qeverisë janë të kënaqur nga marrëveshja e arritur mes pushtetit dhe opozitës. Ata thonë se edhe pse ka pasur lëshime të caktuara, megjithatë është e rëndësishme që të sigurohet terren për realizimin e zgjedhjeve të lira dhe demokratike. “Qëllimi është arritur. Qeveri teknike do të ketë. Gjithë lufta e bllokut opozitar dha rezultat. Ngelet që të luftojmë deri...

Konferenca e shtypit e Han anulohet për orën 20

Konferenca e shtypit e komisarit për zgjerim, Johanes Han që ishte caktuar për orën 18 e 30 minuta është anuluar për orën 20. Siç parashihet, para info- qendrës së BE, deklaratë do të japin Han dhe treshja evropiane, Eduard Kukan, Ivo Uajgl dhe Riçard Houit. Në rezidencën e BE-së, kryetarët e VMRO DPMNE dhe LSDM-së Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev të...

Ivanov në ASHAM qortoi politikanët tanë dhe BE-në

Liderët duhet të gjejnë zgjidhje për dalje nga kriza politike, tha presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov në tubimin e dytë ndërkombëtarë shkencor “Lidhjet kulturore dhe shpirtërore maqedonase- sllovake” që u mbajt në ASHAM. “Liderët e Maqedonisë duhet t’i shembin muret mendore dhe t’i mbyllin istikamet mendore. Në kushte të tilla, liderët duhet sa më shpejtë, përmes dialogut, të gjejnë zgjidhje...

Liderët arritën marrëveshje që të vazhdojnë bisedimet

Liderët e partive kryesore politike u takuan sot në Klubin e deputetëve për t’i vazhduar diskutimet për organizimin e saktë të qeverisë e cila do t’i përgatit zgjedhjet, siç parashihet në pikën e gjashtë të marrëveshjes së 2 qershorit, thuhet në njoftimet partiake të LSDM, BDI dhe VMRO DPMNE. “Në këtë drejtim, liderët arritën marrëveshje të takohen sërish në ditët...