fbpx
Tags истрага

Tag: истрага

Prokuroria publike zhvillon procedurë parahetimore kundër organizatave joqeveritare dhe Besës

Sektori për krim të organizuar pranë Prokurorisë Publike Shkup zhvillon procedurë parahetimore për financim ilegal të procesit zgjedhor kundër disa organizatave joqeveritare dhe partisë politike Besa, njofton Nova TV. Portali si burim informata përmend “burime shumë të larta në hetim që për shkak të sigurimit personal kanë kërkuar të qëndrojnë anonim”. Sipas tyre, bëhet fjalë për OJQ që janë financuar nga...

Si shpërqendrojnë dhe si i “vrasin lajmet”: Ti mua në konferencë, unë ty në termin goditës

Siç afrohet data e zgjedhjeve, ashtu po ashpërsohet beteja për prezencë në media ndërsa filloi edhe vjedhja e kohërave dhe mbulimi i konferencave të shtypit me konferenca shtypi. Ja tre shembuj: 3 nëntor 2016 Oliver Spasovski paralajmëron konferencë për aksidentin e Dime Spasovit; Dime Spasov jep intervistë pikërisht para konferencës së Spasovskit në “asnjë” kohë, më 14:00 ndërsa një televizion “siguron” incizimet nga...

PSP: Me ndihmën e ekspertit të “Erikson” i morën të gjitha të dhënat e DSK-së

Me ndihmën e ekspertit të jashtëm të kompanisë suedeze “Erikson”, sot nga serverët ndihmës në DSK, Prokuroria Speciale i ka marrë të gjitha të dhënat që i kërkonte me urdhër gjyqësor. Këtë sot pasdite e njoftoi PSP, prej ku shtojnë se të dhënat e mara do të analizohen në mënyrë shtesë dhe të gjithë rezultatet do të publikohen në opinion...

“Erikson” kundër Çavkovit: S’jemi pronar e as që operojmë me pajisjen e përgjimeve

"Erikson" nuk është pronar e as që operon me pajisjen për përgjimin ligjor të komunikimeve, thuhet në njoftimin që sot e dërguan nga kompania suedeze. Ata konfirmojnë se më 19 nëntor kanë marrë kërkesë nga PSP për asistim teknik në hetimin që PSP e zbaton në DSK, por nuk njoftojnë më shumë detaje për të gjitha informacionet e mëtutjeshme lidhur...

PSP hap hetime për “Soncev Grad” dhe tenderët e Ministrisë së kulturës

Prokuroria Speciale Publike (PSP) sot ka zbuluar dy hetime të reja nën emrat e koduar “Toplik” dhe “Tenderët”. Hetimi për lëndën “Toplik” ka të bëjë me ndërtimin e qytetit Soncev Grad, për të cilën për shkak të mungesave që janë paraqitur gjatë lidhjes së kontratës për ndërtimin e tij, buxheti është dëmtuar për rreth 1 milionë euro. Për këtë rast, sipas...

PSP ngriti dy padi- për shkatërrim të dokumenteve dhe dhunë në Qendër

Prokurorja Fatime Fetai në konferencën e sotme për shtyp, ku prokuroret speciale prezantuan raportin e dytë për punën e PSP, tha se sot do të ngriten dy propozime për padi. Njëra, sipas Fetait, është për shkatërrimin e dokumenteve lidhur me përgjimin ndërsa e dyta për dhunën para komunës Qendër në qershor të vitit 2013-të. Duke i shpalosur rastet, Fetai tha...

Peshkopi Petar është arrestuar për vjedhje dhe dëshmi të rrejshme, pohon policia e Australisë

Policia e Australisë për “Meta” ka konfirmuar se javën e kaluar në Melburn është arrestuar dhe është marrë në pyetje mitropoliti i dioqezës së Australisë dhe Zelandës së Re, peshkopi Petar, në suazat e hetimit për vjedhje dhe dëshmim të rrejshëm. “Policia në Viktoria ka arrestuar dhe marrë në pyetje një person 70 vjeç nga Karolin Springs, në suazat e...

Për kryetarin Taleski gazetarët janë fajtor që ka hetim kundër tij

Kryetari i Manastirit, Vladimir Taleski akuzoi gazetarët për atë që Prokuroria ka hapur lëndë sipas “bombës” së opozitës, në të cilën dëgjohet se ai, gjoja, ka bërë kriminalitet me transportin falas të nxënësve. Taleski dërgoi disa ofendime ndaj gazetarëve lokal duke i quajtur “jo- profesionist të mëdhenj”. “Falë jo- profesionalizmit tuaj, kuptohet se dezinformatat në fillim qarkullojnë në opinion dhe është...

Ndihmë e mundshme nga Këshillit i Evropës për hetimin në Maqedoni

Para deklaratave të ministri të jashtëm rus, Sergej Lavrov, se Torbjorn Jagland, sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Evropës, duhet të shkoj në Maqedoni për shkak të krizës politike, Jagland në Bruksel doli me deklaratë të shkurtër, duke thënë se në Maqedoni “duhet të ketë hetim të fuqishëm të paanshëm për bisedat e përgjuara, për kthimin e besimit”, duke...

VMRO- DPMNE: Mbështesim hetim të ri

VMRO-DPMNE-ja mbështet institucionet kompetente për zbatimin e një hetimi të ri për rastin tragjik të vdekjes së gazetarit Nikolla Mlladenov, reagoi partia e Gruevskit ndaj konferencës për shtyp të liderit të LSDM-së, Zoran Zaev në të cilën prezantoi materiale dhe dëshmi nga vdekja e gazetarit Nikolla Mlladenov. “Nuk kemi asnjë dilemë se në këtë rast është vepruar me përgjegjësi, por...

“Magjar Telekom” për Meta: Planifikojmë hetim, por nuk komentojmë për të

A filloi “Magjar Telekom” hetim në “Telekomin e Maqedonisë”, “T- Mobile MK” në lidhje me dyshimet për përfshirje në përgjimet masovike të qytetarëve dhe nëse raporti i hetimit do të publikohet gjegjësisht a do të njoftohen qytetarët me përmbajtjen e tyre? Këto dy pyetje, përmes postës elektronike, “Meta” i dërgoi deri tek “Telekomi i Maqedonisë” ndërsa përgjigje arriti nga pronari...