fbpx
Tag: АлиАхмети

tag: АлиАхмети

Ahmeti: Është i rëndësishëm zbatimi i të gjithë pikave nga Marrëveshja e Përzhinos

Еuro- komisari për zgjerim, Johanes Han në takim me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti ka biseduar për zbatimin e marrëveshjes për tejkalimin e krizës politike. “Për ne është e rëndësishme zbatimi i të gjitha pikave që i përmban marrëveshja për dalje nga kriza politike që të përshpejtohet dhe të mbyllet përfundimisht ndërsa liderët politik ta mbajnë fjalën e dhënë në...

BDI-ja deri në fund të gushtit pret marrëveshje për prokurorit special

Ahmeti dhe Fatos Reka diskutuan mbi ngjarjet politike në vend, marrëdhëniet midis Shkupit dhe Tiranës, integrimin Euroatlantik, marrëveshjen e Ohrit dhe marrëdhëniet ndëretnike si dhe për gjendjen në Tetovë pas vërshimeve. Me këtë rast kreu i BDI-së njoftoi Ambasadorin shqiptarë mbi dialogun politik që po zhvillohet në mes të katër partive më të mëdha në vend, me ndërmjetësim ndërkombëtar. “Takimet e...

Ahmeti: Ekziston gatishmëri për zgjidhjen e krizës

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti pas takimit me euro-komisarin Johanes Han ka deklaruar se tek të gjithë përfaqësuesit politik ka gatishmëri që të dilet nga kjo situatë dhe vendi të futet në binarët e duhur, raporton "Meta". Kreu i BDI-së Ahmeti bëri të ditur se partia e tij ka dhënë opsionet për tejkalimin e krizës mirëpo nuk deshi të njëjtat...

Ahmeti i bashkohet takimit Han- Gruevski- Zaev

Në rezidencën e BE-së në Vodno, ku zhvillohen negociatat e euro- komisarit Johanes Han me Gruevskin dhe Zaevin, arriti edhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti. Atë e priti ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav. Në shoqëri të Ahmetit janë ministri i arsimit, Abdylaqim Ademi dhe Artan Grubi, shefi i kabinetit të liderit të BDI-së. Jozyrtarisht, më orën 15 takimit duhet t’i...

Takimi i liderëve përfundoi pa marrëveshje përfundimtare

Të gjitha partitë kanë qëndruar në qëndrimet e tyre. Liderët e LSDM, VMRO DPMNE, BDI dhe PDSH, Zoran Zaev, Nikolla Gruevski, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi të hënën do të takohen sërish ndërsa deri atëherë do të punohet rreth kornizës së marrëveshjes. Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav lëshuan takimin pa u prononcuar. “Sot treguam se jemi për...

Zaev vetëm me Bejlin dhe Oravin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka mbetur i vetëm me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli dhe atë të BE-së, Aivo Orav pasi liderët tjerë lëshuan sallën e takimit. Menduh Thaçi dhe Ali Ahmeti janë në tryezë të përbashkët me ministrin e jashtëm Nikolla Poposki, më vonë iu është bashkëngjitur edhe kryeministri Gruevski. Nuk ka të dhëna zyrtare pse Zaev ka...

Ahmeti kërkon Bruksel dhe Uashingtoni të përfshihen në zgjidhjen e krizës politike

Kryetari Ahmeti dhe Ambasadori Orav diskutuan për situatën aktuale politike në Maqedoni, dialogun politik, marrëdhëniet ndëretnike si dhe integrimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian. Kryetari Ahmeti theksoi që fillimi i dialogut politik në Bruksel duhet të intensifikohet dhe avancohet sa më parë në mënyrë që kriza politike në vend të tejkalohet. Komisioni Evropian duhet të kuçet drejtpërdrejt duke paracaktuar agjendën...

Ahmeti: Kriza politike s’mund të zgjidhet pa BDI-në Kriza politike në vend mund të zgjidhet vetëm me dialog mes subjekteve politike dhe me ndërmjetësim të komunitetit ndërkombëtarë, e pa përfshirjen e faktorit shqiptar në vend në këtë proces, asnjë zgjidhje nuk do të jetë e qëndrueshme, ka porositur lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në fjalimin e tij hyrës në kongresin...

Ahmeti: Dialogu poltik duhet të ripërtrihet dhe të intensifikohet

  Takimi i parë i Ahmetit me komisarin Han kishte fokusin e zhvillimeve politike në  vendi, aferën e përgjimeve masive, zgjidhjen e çështjes së emrit dhe integrimet Euroatlantike. Kryetari i BDI­së, Ahmeti përshëndeti idenë e Hanit për përfshirjen e autoriteteve të Brukselit në tejkalimin e situatës së rëndë politike në vend që është në vijë me kërkesën e BDI-­së për...

Ahmeti: Brukseli të delegojë ekip politike të ekspertëve në shtet

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti sot në ambasadën e Gjermanisë në Shkup u takua me delegacionin e grupit parlamentarë për bashkëpunim me Evropën Juglindore në Bundeshtag,  i udhëhequr nga i dërguari Petar Uajs si dhe nga ambasadorja Kristin Alt’hauzer. Ahmeti në takim ka theksuar se “vendi i LSDM-së është në Kuvend, ku do të gjejnë partner tek BDI” dhe se...

Ahmeti u takua me ambasadoren belge Van Kalster

Kryetari i BDI-se, Ali Ahmeti, sot realizoi një takim pune me ambasadoren belge Anik Van Kalster. Ambasada e Belgjikës me seli në Sofje të Bullgarisë, njëkohësisht është edhe përfaqësi diplomatike edhe për R. e Maqedonisë. Në takim, bashkëbiseduesit kanë diskutuar për gjendjen aktuale në vend dhe rajon, zhvillimin ekonomik, marrëdhëniet ndëretnike si dhe për integrimin euro- atlantik. Siç njoftuan nga BDI,...