fbpx

Selmani paralajmëron: Propozojnë legalizimin e reklamave qeveritare!

-

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani dhe kryetarja e Sindikatës së Pavarur të Gazetarëve, Tamara Çausidis, sot përpara Klubit të Deputetëve, ku mbahen bisedimet për mediume, edhe njëherë e kanë konfirmuar qëndrimi e tyre se nuk do të pranojnë asnjëfarë lloj forme të reklamimit qeveritar.

Selmani tha se ka dëgjuar disa spekulime se në bisedime ka propozim për mundësimin e legalizimit të reklamave pro-qeveritare, por me mundësi që me mundësi ai më tej të tërhiqet.

“Ndikimi negativ i këtyre reklamave është i madh. Ato kontribuojnë për mediumet e kontrolluara jo-profesionale. Me para të qytetarëve korruptohen mediumet”, tha Selmani.

Ai bëri thirrje deri te lehtësuesi belg, Piter Vanhojte, q të mos lejojë që me nënshkrimin e tij të legjitimohet vendimi i cili është i keq. Selmani vlerëson se ato nuk janë kundër asaj që institucionet t’i ndihmojnë mediumet, megjithatë jo me reklama pro-qeveritare.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.