fbpx

Palma e parë u mboll edhe në Vevçan

-

Reagimet e qytetarëve nuk kanë të ndaluar, por përforcohen edhe përpjekjet e kompetentëve nga qendra e parë turistike maqedonase gjegjësisht qytetin e Ohrit ta bëjnë “qytet të palmave”.

Edhe pse reagimet në përgjithësi janë negative, por përgjatë bregdetit të qytetit, palmat e shumtë të mbjellë hapësirë i kanë dhënë pamje krejtësisht tjetër. Zyrtarisht, aksionin dënoi edhe dega lokale e VMRO Popullore në Ohër.

Aksioni ka vazhduar edhe përmes Urës së Studençishkit drejt “Ineks Gorica”. Së pari para Qendrës stërvitore të ARM e më pas edhe para plazheve “Kuba Libre” dhe “Kadmo”.

Kompetentët kanë vendosur të mbjellin 200 të ashtuquajtura palma me qime në Ohër dhe 100 në Strugë.

Palma e parë u mboll edhe në Vevçan, thuajse fshat malor nën Jabllanicë, që shkaktoi komente të shumta.

Ndërsa aksionin po e ndërmerr NP “Pyjet e Maqedonisë”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.