fbpx

LSDM: “Republika”, “Kurir” dhe “Radio Maqedonia e Lirë” heshtin për të ardhurat milionëshe

-

LSDM-ja opozitare përsëri u bëri thirrje portaleve “Republika”, “Kurir” dhe “Radio Maqedonia e Lirë” të përgjigjën për mënyrën e financimit.

Nga partia theksojnë se portali “Republika” ka realizuar të ardhura prej mbi 1,1 milion euro, “Kurir” 1,3 milion euro ndërsa “Radio Maqedonia e Lirë” në vitin 2013-të ka realizuar 242.000 euro vetëm me një të punësuar.

“Me heshtje prej disa javëve, nuk ka përgjigje për mënyrën e financimit të këtij mediumi pro- qeveritar. “Republika” dhe korrierët tjerë mediatik të redaktorit në largim Nikolla Gruevski nuk tregojnë se prej nga i kanë milionat nëpër llogaritë e tyre. Nikolla Gruevski dhe familja përmes propagandës të korrierëve mediatik tentojnë të fshehin kriminalitetin dhe korrupsionin në 10 vitet e fundit” thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Nga kjo parti thonë se transparenca, paanshmëria dhe objektiviteti janë standarde kyçe profesionale të gazetarisë dhe se opinioni pret përgjigje për mënyrën se si financohen këto mediume, të cilat për 3 vite kanë realizuar të ardhura prej 3 milion euro!

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.