fbpx

Lidington: Nuk jemi të sigurt nëse në Maqedoni ka kushte për zgjedhje më 5 qershor

-

Ministri për Evropë i Britanisë së Madhe, Dejvid Lidington apelon që presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ta ndërpresë vendimin me të cilin do t`i fal të gjithë politikanët, emrat e të cilëve gjenden në procedura para hetimore për keqpërdorime të ndryshme.

Ministri britanik për Evropën i bëri thirrje presidentit Ivanov që të tërheq vendimin për falje.

“Vendimi i presidentit më 12 prill që të fal persona që kanë kryer keqpërdorime. Vendimi  i tillë ia merr të drejtën popullit të Maqedonisë. Bisedat e përgjuara vitin e kaluar ngritën çështje serioze për sundimin e të drejtës dhe besueshmërinë e zgjedhjeve. Këto akuza duhet të hetohen për zgjidhjen e krizës në vend. I bëj thirrje presidentit të Maqedonisë të tjetërsojë vendimin” thuhet në reagimin e Lidington.

Ministri britanik gjithashtu shprehi shqetësim se Maqedonia është e gatshme të organizoj zgjedhje të besueshme më 5 qershor.

“Maqedonia duhet të ketë zgjedhje më 5 qershor. Ne jemi të shqetësuar për gjendjen lidhur me përgatitjet për zgjedhje, për shkak të listës së papastruar zgjedhore. Shpresoj që protestat publike do të zbatohet pa u përshkallëzuar në dhunë. Bisedova me kreun e VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski më 12 prill ku kërkova të merren hapa konkrete në këtë drejtim” thuhet në reagimin e Lidington.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.