fbpx

Bejl: Falja masovike është pengesë për zgjedhje të besueshme

-

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhejs Bejli, sot pas takimit me presidentin e shtetit Gjorge Ivanov, përsëri ka dënuar vendimin e Ivanovit për ndërprerje të proceseve gjyqësore kundër politikanëve dhe ka bërë thirrje që të shmanget dhuna.

“Falja masive është e njëjtë me mos-dënimin dhe është pengesë për zgjedhje të besueshme dhe për rrugën eurotalantike. Protestat e qeta janë e drejta fondamentale. Dhuna dhe vandalizmi ‘jo’”, ka shkruar në twitter Bejli.

 

Bejl dhe ambasadori Aivo Orav sot pasdite u takuan me presidentin Ivanov. Në takim është biseduar për vendimin për faljen e politikanëve. Megjithatë, më shumë detaje tani për tani nuk jepen.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.