fbpx

Komisioni Evropian ka shkurtuar 27,1 milionë euro nga IPA Fondet për Maqedoninë

-

Komisioni Evropian ka vendosur të shkurtoj 27,1 milionë euro nga IPA Fondet për Maqedoninë, njofton Alsat-M.

Komisioni Evropian ka njoftuar Qeverinë e Maqedonisë ndërsa sipas informacioneve të këtij mediumi planifikohet shkurtim edhe për 50 milionë euro tjerë nga IPA- Fondet.

Zyra evropiane që është kompetente për hetimet e mashtrimeve pranë KE-së, OLAF ka konfirmuar se po zhvillon hetim për shpërdorim të mjeteve nga IPA Fondet në Maqedoni.

Prej atje shtojnë se derisa hetimi po zhvillohet, s’mund të flasin për të dhëna të hollësishme për këtë dhe për çfarë sasia të parave bëhet fjalë.

Mbrëmë, zyra e FMN-së në Maqedoni ka njoftuar se me mbarimin e mandatit të përfaqësuesit të përhershëm Patrik Giton, FMN nuk do të emëroj përfaqësues në vendin e tij.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.