fbpx

Kemi realizim të mirë të rekomandimeve të BE-së për masa dhe reforma ekonomike

-

Këtë vit, Maqedonia është ndër vendet e para në rajon për sa i përket rekomandimeve të Komisionit Evropian të Programit për reforma ekonomike për periudhën nga maji 2019 deri në janar 2020, të cilat kanë të bëjnë me masat e reformave për të forcuar stabilitetin financiar dhe krijimin e vendeve të punës, transmeton Meta.

Ky është përfundimi i Dialogut ekonomik dhe financiar të rregullt, vjetor që sot u mbajt onlajn, midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë, ku morën pjesë ministrja e financave Nina Angellovska dhe guvernatorja e Bankës popullore Anita Angellovska-Bezhoska.

Siç ka njoftuar Ministria e financave, ministrja Angellovska ka theksuar se zbatimi i reformave në drejtim të mbrojtjes sociale është i mirë, si dhe zbatimi i masës për garantimin e të rinjve, ndërsa po bëhen përpjekje për të adresuar problemin më të madh, ekonominë gri, për të cilën Ministria e financave ka përgatitur Plan aksionar. Është diskutuar trajtimi i krizës me Kovid-19 dhe shkëmbyen përvoja mbi masat afatshkurtra dhe afatmesme për t’u përballur me pasojat.

Guvernatori Anita Angellovska-Bezhoska ka vërë në pah realizimin e suksesshëm të qëllimeve monetare dhe reagimin e shpejtë të Bankës Kombëtare për zbutjen e efekteve të krizës me  koronën, dhe se ajo do të vazhdojë të punojë me zell për të zbatuar rekomandimet e Programit për reforma ekonomike për periudhën e ardhshme, të cilat lejojnë harmonizim më të shpejt me standardet evropiane.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.