fbpx

Hojt Ji ka kërkuar takim me Ivanovin, por presidenti është i zënë

-

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit amerikan për Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji të hënën nuk do të takohet me presidentin Gjorge Ivanov, konfirmojnë për “Meta” nga kabineti i presidentit.

“Deri tek kabineti i presidentit të Maqedonisë është dërguar kërkesë për takim me Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit amerikan për Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji, por duke pasur parasysh obligimet e mëparshme të presidentit, nuk ka mundësi për realizim e këtij takimit”, thonë nga kabineti.

Vizita e Ji vjen thuajse dy muaj pasi ai nga Zagrebi i bëri thirrje Ivanovit që të shqyrtoj vendimin për dhënien e mandatit.

“Sinqerisht shpresojmë që presidenti do t’u mundësojë deputetëve që shprehën dëshirë për këtë dhe partive që i përfaqësojnë të formojnë qeveri sa më shpejtë sepse Maqedonisë i duhet qeveri e cila do të vazhdoj me proceset e filluara në suazat e procesit para- aderues të BE-së”, deklaroi Ji në Zagreb.

Ji të hënën gjatë vizitës së tij do të bisedoj me liderët politik për statusin e formimit të Qeverisë së re, për marrëdhëniet dypalëshe si dhe për reformat e domosdoshme të integrimeve euro- atlantike.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.