fbpx

Gruevski për Juratoviqin: Personi në fjalë me siguri nuk është i informuar mirë

-

Kryeministri NikollaGruevski i ka vlerësuar si jo kompetent dhe të pa informuar euro-deputetët dhe zyrtarët e lartë evropian, të cilët një ditë më parë nga Brukseli dhe Berlini përcollën mesazhe të qarta se Maqedonia është e destabilizuar dhe ka një Qeveri autoritare.

“Asgjë nuk injoroj, çdo gjë e marr seriozisht, të gjitha deklaratat i dëgjoj seriozisht, por jo gjithkush që jep deklaratë është i informuar plotësisht”, deklaroi Nikolla Gruevski, kryeministër.

Ndërkaq për deputetin tjetër të Bundestagut, Juratoviq i cili shërbimet e huaja i quajti si arsye të pakuptimta të Qeverisë, Gruevski poashtu e quajti të painformuar.

“Personi në fjalë me siguri nuk është i informuar sa duhet dhe jep qëndrim politik pa i poseduar të gjitha informatat. Kuptohet që përgjimet janë ilegale, këto që i prezanton Zoran Zaevi”, tha Nikolla Gruevski, Kryeministër .

Deklarata e deputetit gjerman Klaus Bremihse kursi autoritar i Qeverisë cenon integrimin e vendit në BE dhe NATO, nga LSDM është vlerësuar si shuplakë për VMRO-në pikërisht nga partia si motër e kancelares  Merkel.

“Karakteristike është edhe ajo që Qeveria tentonte ta liferojë se pas Nikolla Gruevskit qëndron Angela Merkel dhe partia e saj djathtise, gjegjësisht morën shuplakë në fytyrë nga partia e tyre si motër si dhe morën diagnozë se në Maqedoni po forcohet pushteti autokratik”, tha Petre Shilegov, zëdhënës i LSDM-së.

Propozimin e dalë nga Parlamenti evropian për delegimin e një ndërmjetësi në zgjidhjen e situatës në vend, VMRO, LSDM dhe BDI e kanë mirëpritur por secila, në mënyrën e vetë.

“Jo një, por 11 le të dërgojnë nëse duan sepse faktet dhe argumentet janë mirë të njohura dhe kushdoqë të vijë çfarë do që të sheh do të bindet në atë qëështë e vërteta dhe që ja prezentuam opinionit. Jo një, 11 ose 11 le të dërgojnë ne do ti pranojmë, le të shohin, dëgjojnë, vëzhgojnë dhe le të komentojnë”, deklaroi Nikolla Gruevski, kryeministër.

LSDM i shqyrton propozimet e tilla me shumë kujdes për shkak të përvojës së hidhur me komisionin për 24 dhjetorit, kur VMRO-DPMNE-ja e zhvlerësoi marrëveshjen, në letër higjienike.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.