fbpx
Tag: изјава

tag: изјава

Kush janë krejt ata, të cilët kryeministri i Maqedonisë Zaev mund t’i fyejë për një minutë?

Në kohën kur publiku në Maqedonin e Veriut mendonte se, në aferën “Reket” në të cilën në videot e publikuara nga e përditshmja italiane “La Verita”, sugjerohet korrupsion të nivelit të lartë për ndikim te prokurorë dhe gjyqtarë, aferë në të cilën është përfshirë një person i njohur kontrovers, do të dëgjohet madje edhe zëri i kryeministrit Zaev kjo...

VMRO DPMNE: Uajgël t’i demantoj ose të kërkoj falje për manipulimet politike

Euro- deputeti Ivo Uajgël ose diçka s’ka kuptuar ose me vetëdije vihet në anën e kriminelit të falur Zoran Zaev dhe skenaristët e tij me plasimin e gënjeshtrave dhe sajimeve, nëse ka dhënë deklaratë të tillë siç është publikuar, thuhet në reagimin e VMRO DPMNE-së ndaj deklaratës së Uajgël se lideri Gruevski, do të shkojë deri në fund sepse...

Han: Pasi u grumbulluan nënshkrimet, presim presidenti të dorëzojë mandatin

Pasi u grumbulluan nënshkrimet, me padurim presim hapat e mëtutjeshëm. Tani presim presidenti t’ia jep mandatin për formimin e qeverisë kandidatit nga partitë që kanë shumicë në Kuvend, në pajtim me Kushtetutën, thuhet në deklaratën e euro- komisarit për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han në faqen e KE-së pasi BDI mbrëmë vendosi nënshkrimet për formimin e Qeverisë t’ia...

Rorabaker kërkoi falje për deklaratën se Maqedonia nuk është shtet dhe se duhet të ndahet

Kongresmeni republikan i Kalifornisë dhe kryesues i Nën-komitetit për Evropë dhe Euroazi, Dana Rorabaker, kërkoi falje për deklaratën e tij kontroverse para disa kohëve në intervistë për “Vizion Plus” nga Tirana ku tha se Maqedonia duhet të ndahet. Ai në deklaratë tha se Maqedonia është shtet legjitim me të drejtë të vetëvendosjes dhe respektimit të kufijve. “Komenti aludonte, ndoshta gabimisht, në...

Politiko: Rorabaker është kongresmeni i preferuar i Putinit

“Këtë herë (viti 2016 v.j) republikani Dana Rorabaker ka përdorur informacion që drejtpërdrejtë e ka marrë nga qeveria ruse për të promovuar një prej prioriteteve kryesore të presidentit Vladimir Putin: mënjanimin e emrit të avokatit rus Sergej Magnitski nga ligji global kundër korrupsionit”. Me titullin “Kongresmeni i preferuar i Putinit” fillon teksti i magazinës amerikane “Politiko” i publikuar më 23...

SHBA për deklaratat e Rorabaker: Mbështesim integritetin territorial të Maqedonisë

“Shtetet e Bashkuara pranojnë dhe mbështesin sovranitetin dhe integritetin territorial të R. së Maqedonisë dhe ky pozicioni nuk ka ndryshuar”. Këtë e ka deklaruar për “Zërin e Amerikës” në gjuhën shqipe një zyrtarë i lartë i paemëruar i Departamentit shtetëror amerikan lidhur me deklaratën e kongresmenit republikan Dana Rorabaker. Deklarata është thuajse identike me deklaratën që javën e kaluar e...

Zaev: Pres Ivanov të ma jep mandatin, çdo gjë tjetër do të ishte jokushtetuese

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev sot në konferencë shtypi deklaroi se pret nga presidenti Gjorgje Ivanov t’ia jep mandatin për themelimin e qeverisë së re sepse lideri i VMRO DPMNE, Nikola Gruevski në 20 ditët e kaluar nuk arriti të themeloj koalicion. “Gruevski asnjëherë më nuk do të jetë kryeministër. U dëshmua se Gruevski nuk e ka shumicën e nevojshme...

Ndarje mes Ahmetit dhe anëtarëve të partisë për partnerin e koalicionit

Jozyrtarisht, seanca e Kryesisë qendrore të BDI-së në Reçicë të Vogël ka filluar me ndarje të mëdha mes anëtarëve të partisë,  kështu që kreu i partisë Ali Ahmeti dhe bashkëpunëtorët e tij më të afërt kanë dashur të vazhdojë bashkëpunimi me VMRO DPMNE-në ndërsa nënkryetarët nuk pajtohen me këtë vendim dhe janë për koalicion me LSDM-në. Ndarje lidhur me koalicionin...

Lorens Oer: Bisedimet për dalje nga kriza të vazhdojnë me formatin e njëjtë

Ne mbështetim komisarin Han dhe theksojmë se bisedimet duhet të vazhdojnë në formatin e njëjtë që të jepet mundësi që të arrihet konsensus për krizën politike në Maqedoni- deklaroi ambasadorja e Francës në Maqedoni, Lorens Oer. Ky është reagimi i parë i komunitetit ndërkombëtarë pas bisedimeve të pasuksesshme mbrëmë në Bruksel. Ajo sot shtoi se duhet të vazhdohen reformat në...

LSDM pret deklaratë nga Han, nga Brukseli heshtin

Euro- komisari për zgjerim sot nuk do të ketë deklaratë për mediumet, siç u tha në njoftimin e të premtes nga LSDM, pas bisedës telefonike të Zoran Zaev me Johanes Han, mëson “Meta” nga burimet e Brukselit. Mësojmë se tani për tani nuk ka as kohë të saktë të caktuar kur do të mbahej, me çfarë formati gjegjësisht nëse në...

Gruevski për Juratoviqin: Personi në fjalë me siguri nuk është i informuar mirë

Kryeministri NikollaGruevski i ka vlerësuar si jo kompetent dhe të pa informuar euro-deputetët dhe zyrtarët e lartë evropian, të cilët një ditë më parë nga Brukseli dhe Berlini përcollën mesazhe të qarta se Maqedonia është e destabilizuar dhe ka një Qeveri autoritare. “Asgjë nuk injoroj, çdo gjë e marr seriozisht, të gjitha deklaratat i dëgjoj seriozisht, por jo gjithkush që...