fbpx

Majtistët grek në zgjedhje të përçarë

-

Siç bëri të ditur kreu i së Majtës Demokratike Fotis Kuvelis, SIRIZA kanë fituar dy kërkesat e tyre themelore për arritjen e marrëveshjes së përbashkët për program politik e cila do t’i detyrojë të dyja palët se nuk do të kenë aktivitete të njëanshme prej të cilave cilado qoftë prej partive, në raport me mënyrën e ballafaqimit me borxhin grek dhe me kërkesën e së Majtës Demokratike, në fakt tani mbetet në pozitë të palakmueshme, sepse mbyll dyert e bashkëpunimit si për PASOK-un ashtu edhe për Demokracinë e Re, për shkak të votimit kundër Stavros Dimasit dhe SIRAZA-s. Partia  ka popullaritet shumë të ulët  dhe supozohet se thuajse as që mund të hyjë në përbërjen e re të Kuvendit. Majtistët do ishin në dobi ose të SIRIZA-s ose Demokracisë së Re dhe të PASOK-ut për të fituar disa vota më shumë dhe të jenë më afër dëshirës për formimin e qeverisë pas zgjedhjeve të 25 janarit.

Dhe një  “divorc” i këtillë i shpejtë do t’i përziej  përllogaritjet e SIRAZ-s, megjithatë  ka edhe 20 ditë të përpiqet të merret vesh me ndonjërën nga partitë e tjera politike, për pjesëmarrje të përbashkët eventuale në zgjedhje ose të merret vesh për koalicion pas zgjedhjeve dhe formim të qeverisë. Opsione të mundshme për bashkëpunim me djathtistët Grekët e Pavarur, me të cilët edhe pse kanë gjuhë të përbashkët, rreth politikës së jashtme, pse partisë së re Potami, me orientim proevropian, e cila  popullaritet është e treta ose e katërta dhe qëndrimi i së cilës për bashkëpunim mund të vendos për formimin e qeverisë së ardhshme të Greqisë.

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.