fbpx

Gjykata refuzon kërkesën e PSP për shqyrtimin e sistemeve të operatorit telekomunikativ

-

Gjykatësi me procedurë paraprake ka refuzuar kërkesën e PSP-së që të jep urdhër gjyqësor, në suazat e rastit “Targeti” për shqyrtimin e sistemeve kompjuterike në një prej operatorëve telekomunikativ për sigurim të informacioneve dhe provave lidhur me numrat e telefonit që kanë qenë cak i ndjekjeve joligjore të komunikimeve.

PSP vendimin e këtillë e ka ankimuar deri në Këshillin penal, por edhe prej atje njoftojnë nga PSP, është hedhur poshtë ankesa e tyre ndërsa është miratuar vendimi i gjykatësit në procedurë paraprake. Arsyetimi i Këshillit penale ka qenë se kërkesa e PSP është e paqartë, e pasaktë dhe e përgjithshme.

Nga PSP thonë se do të veprojnë lidhur me vërejtjet e gjykatës dhe tanimë kanë dërguar kërkesë deri tek operatori i telekomunikimeve për sigurimin e të dhënave, që sipas gjykatës, janë të domosdoshme që të jepet urdhër për kërkim nëpër sistemeve e kompjuterit.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.