fbpx

Në Shën Nikollë tre lumenj u bashkuan dhe shkatërruan urën

-

Disa lumenj janë ende në gjendje kritike, ndërsa me vëmendje të madhe po ndiqet gjendja e lumit Vardar. Niveli rritet sidomos në Demir-Kapi, Udovë dhe në rajonin e Gjevgjelisë dhe Vallandovës. Sipas Qendrës për Menaxhimin e Krizave, rajone kritike ku niveli i ujit rrezikon të shkaktojë përmbytje janë ato rrotull lumit Bregallnica, lumit Kriva, lumit Treska në Pllasnicë, si dhe në grykën e Devicës. Në gjendje kritike është edhe lumi Pçinja afër Pelinces dhe në bashkimin me degën e tij të Krivës, në rajonin e Strumicës. Dëmet e shkaktuara tek qytetarët dhe të mbjellat bujqësore do të vlerësohen më pas. Gjatë mëngjesit, qarkullimi u ndërpre për një periudhë kohore. Nga Qendra për Menaxhimin e Krizave informojnë se nuk kanë munguar as rrëshqitjet e dheut, në autostradën Demir-Kapi- Udovë dhe në rrugën Negotinë- Shtip, në vendin Serta. Autoritetet kanë ndërmarrë masa për pastrimin e rrugës. Nga mëngjesi, në ndërprerje është edhe qarkullimi hekurudhor në drejtimin Demir-Kapi- Gjevgjeli. Qarkullimi bëhet deri në Demir-Kapi prej ku më pas, udhëtarët dërgohen me autobusë deri në Gjevgjeli. Probleme ka edhe në Kumanovë, Shtip si dhe në rajonin e Strumicës dhe Velsit. Rajonet e përmbytura i vizitoi edhe kryeministri Gruevski dhe një pjesë e kabinetit të tij qeveritar. Meteorologët paralajmërojnë se nga fundi i ditës, nën ndikimin e një mase shumë të ftohtë nga veriu, do të ketë erë të fortë e cila gjatë ditëve të ardhshme do të shkaktojë edhe rënie të konsiderueshme temperaturash. Era pritet të jetë e fortë, me shpejtësi mbi 80 km në orë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.