fbpx

Сирискиот режим стои зад нападот со хемиско оружје во Сирија, рече Еро

-

Шефот на француската дипломатија, Жан Марк Еро, денеска го претстави извештајот на француските разузнавачки служби, во кој сириските власти се товарат за нападот со гас на 4 април годинава во Сирија, во кој загинаа 87 лица.

– Нема сомнеж дека е употребен сарин. Нема сомнеж дека зад тој напад стои сирискиот режим, имајќи го предвид методот на кој е произведен саринот – рече Еро по состанокот со француските претставници на одбраната, на кој е претставен извештајот за Сирија.

Извештајот е подготвен врз основа на примероците што ги имала на увид француската разузнавачка служба.

„Од доверливи извори знаеме дека начинот на кој е произведен саринот е типичен за сириските лаборатории и можеме да утврдиме кој е одговорен за нападот – рече Еро.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Цвејоска Чолаковска: 21 век е век на алергиски, автоимуни и малигни заболувања

Глобалното затоплување и аерозагадувањето се едни главните причинители поради кои расте бројот на случаи на деца со алергиски болести, кои бараат помош на Клиниката за детски болести. Како што...