Рускиот генерал потполковник Александар Лапин соопшти дека сириските сили ослободиле околу 85 отсто од територијата која била под контрола на екстремистите.

Лапин, во воздухопловната база Хемеимем, во близина на Латакија, рече дека сириската државна војска има уште 15 отсто од земјата, односно околу 27.000 квадратни километри, да исчисти од екстремисти.

Сириската војска во изминатите недели ги протера припадниците на Исламска држава од провинцијата Хомс, во близина на границата со Либан, а сега се бори за контрола на Деир ез Зор, источна провинција богата со нафта.

Русија од 2015 година им помага на силите на сирискиот претседател Башар ал Асад со воздушни напади на позиции на ИД.