fbpx
Таг: борби

таг: борби

Украинската армија почна офанзива против руските сили во регионот Запорижја

Украинските воени сили почнаа напади врз окупаторските руски сили во клучниот јужен регион Запорижја, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на руски функционери и воени блогери. Тие велат дека украински војници поддржани со тенкови, артилерија и дронови, втора вечер по ред, се обидуваат да напредуваат јужно од градот Орихив. Високопоставен функционер во украинската одбрана тврди дека непријателот се наоѓа во состојба на активна...

Русија со дронови изминатата ноќ ги нападна Кијивскиот и Днипропетровскиот регион

Руската агресија врз Украина продолжи изминатава ноќ со лансирање на дронови-камикази на северот и југоистокот на земјата. Вкупно 16 дронови биле соборени од украинската противвоздушна одбрана изминатава ноќ, од кои седум биле пресретнати во околината на Кијив и во самиот град, додека преостанатите биле соборени во Днипропетровскиот и Запорижшкиот регион, пренесува Гардијан. Алармот за противвоздушна одбрана во Кијив се вклучил...

Според украинскиот Генералштаб, Русите изгонети од 20 населени места во последниве 24 часа

Украинските одбранбени сили успеале во изминативе 24 часа да ги изгонат руските воени сили од повеќе од 20 населени места, пренесува украинската новинска агенција ukrinform.net повикувајќи се на Генералштабот на вооружените сили на Украина. Руските сили ги концентрираат своите напори на воспоставување контрола врз територија во регионот Донецк, задржувајќи ја контролата на територии што ги држат и одговарајќи на офанзивата...

Шолц, Макрон и Драги стигнаа во Кијив, по бројните критики за „млакост“

Лидерите на најмоќните членки на Европската Унија пристигнаа во главниот град на Украина, Кијив, утрово, со „порака за европската обединетост“, како што рече претседателот на Франција, Емануел Макрон. Макрон допатува заедно со германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги, на разговори со украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ја покажат поддршката за Украина, по бројните критики, посебно за...

Пожар во хемиска фабрика во Северодоњецк каде се засолнети стотици цивили

Руското гранатирање предизвика огромен пожар во хемиска фабрика во украинскиот град Северодоњецк, каде што беснеат борби без престан, пренесе „Би-би-си“. Пожарот во фабриката „Азот“ во Северодоњецк започнал во саботата по истекување на неколку тони нафта од оштетените радијатори. Ова го изјавил Серхи Хајдај, гувернер на Луганската област во Украина. Изградена во 1951 година, фабриката „Азот“ до пред војната претставуваше третиот најголем...

Русија на чекор од освојување на целиот Донбас, Лавров во Турција ќе договара извоз на украинската пченица

Русија напредува кон својата цел - комплетно освојување на индустрискиот регион Донбас на истокот на Украина, се пофали официјален Кремљ, тврдејќи дека сега контролира 97 отсто од провинциите Луганск и Донецк, коишто го сочинуваат Донбас, пренесува Асошиејтид Прес (АП). Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вчера рече дека руските сили имаат речиси целосна контрола на Луганск, а според украинските власти...

Путин се заканува, во Кијив повторно руски ракетни напади

По подолга пауза, Кијив, главниот град на Украина, утрово повторно го вознемирија експлозии од ракетни напади, за кои Русија вели дека биле насочени на доставена воена техника и оружје од Западот за украинските одбранбени сили, при што биле уништени тенкови, јави Асошиејтид Прес (АП). По помалку од два месеца откако Русија објави дека прекинува со напади на главниот град на...

Продолжија борбите за Северодонецк, софистицирани ракетни системи од САД наскоро ќе пристигнат во Украина

Претседателот на САД, Џо Бајден, вчеравечер вети достава на софистицирани ракетно-артилериски системи на Украина, коишто официјален Кијив долго ги бара како помош за борба со рускиот агресор. Системот HIMARS е многу попрецизен од други сродни орудија, има домет до 65 километри, а користи наведувана муниција, што ќе даде значителна предност во борбата на украинските одбранбени сили против руските воени сили,...

Нападнат аеродромот во Ивано-Франковск, истрелани проектили кон Меѓународниот центар за мир и безбедност во Лавов

Инфраструктурата на аеродромот во Ивано-Франковск е речиси уништена како резултат на руското гранатирање. Утрово бил започнат третиот напад на аеродромот, објави на Фејсбук градоначалникот на Ивано-Франковск, Руслам Марцинкив, јавува „Укинформ“. Засега нема информации за жртви. Украинската државна новинска агенција јави и дека руските напаѓачи извршиле воздушен напад врз Меѓународниот центар за мир и безбедност во регионот Лавов. Оваа информација ја соопштила...

Борби во предградијата на Киев, руската војска гранатираше џамија во Мариупол

Руската војска гранатираше џамија во пристанишниот град Мариупол во која се наоѓале повеќе од 80 лица, меѓу кои и деца, соопшти денеска украинската влада. Борби се водат и во предградието на главниот град Киев, каде одекнуваа сирени за воздушен напад, објави „Асошејтед прес“. Борбите се водат во повеќе области околу градот, а артилерија го нападна северозападното предградие на Киев....

И ноќеска битки, досега загинале 198 Украинци, од кои 3 деца

Во руската инвазија на Украина, што започна рано утрото во четвртокот, 24 февруари, досега животите ги загубиле 198 Украинци, од кои три се деца, соопшт утрово украинскиот министер за здравство, Виктор Љашко. Во текот на изминатава ноќ се водеа борби меѓу украинските одбранбени сили и руските вооружени сили. Според украинската страна, успешно биле потиснати руски трупи кај воена база на...

Се води битка за Киев, ракети паѓаат по улици и згради

Во северен Киев во моментов се одвива битка меѓу украинските одбранбени сили и руските војници, кои се обидуваат да се пробијат до центарот, односно до објектите на власта на Украина. Официјалните извештаи од терен се скудни, но на социјалните мрежи граѓани објавуваат видеа за руски ракети што паѓаат во населбите. Во меѓувреме, разузнавачките служби на САД се загрижени дека Киев...

Во Киев влегуваат руски војници и тенкови, досега погодени 33 цивилни цели

Од рано утрово руската војска, која што 24 часа претходно ја почна агресијата на Украина, испалуваше ракети на главниот град Киев, а војници и колони руски тенкови неколку часа потоа почнаа да навлегуваат во градот. Како што извести заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар, нападите со ракети врз Киев почнале околу 4 часот по локално време (5 часот по...

Сириската војска контролира 85 отсто од територијата

Рускиот генерал потполковник Александар Лапин соопшти дека сириските сили ослободиле околу 85 отсто од територијата која била под контрола на екстремистите. Лапин, во воздухопловната база Хемеимем, во близина на Латакија, рече дека сириската државна војска има уште 15 отсто од земјата, односно околу 27.000 квадратни километри, да исчисти од екстремисти. Сириската војска во изминатите недели ги протера припадниците на Исламска држава...

Најмалку 13 цивили загинале во напади на северот на Авганистан

Најмалку 13 цивили, меѓу кои жени и деца, загинале во северниот дел на Авганистан, кога нивната куќа била погодена во артилериски напад, соопштиле официјални претставници. Куќата, како што јавуваат агенциите, била погодена синоќа за време на борбите во провинцијата Фарџаб. Полицијата соопштила дека во нападот се повредени уште двајца цивили. Засега не е познато дали цивилите настрадале во напад на...

Нападната воена болница во Кабул, сè уште се водат борби

Најмалку две лица се убиени, а 25 се ранети при напад на воена болница во Кабул, која се наоѓа во близина на американската амбасада. Генерал Давлат Вазири, портпарол на Министерството за одбрана, рече дека засега непознат број напаѓачи влегле во болницата по експлозијата и пукањето. Воената болница, која има 400 легла, е лоцирана покрај две цивилни болници. - Напаѓачите се на...

Повеќе од 10 жртви во разгорените борби во Источна Украина

Повеќе од 10 луѓе загинале во борбите во Источна Украина денеска, во територија надвор од контрола на проруските бунтовници, јавија светските агенции. Тоа се меѓу најжестоките борби во последните неколку седмици, откако стапи на сила новото примирје, на 23 декември лани. Примирјето беше нарушено неколкупати оттогаш. Седум украински војници загинале во борбите што почнаа меѓу армијата на Украина и проруските...

Русија и САД разгледуваат нови начини како да ги запрат борбите во Сирија

Американскиот државен секретар, Џон Кери, денеска изјави дека со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, разговарале за тоа како да ги запрат борбите во сирискиот град Алепо. Кери истакнал дека дополнително ќе разговараат следната недела за денешните предлозите што ги размениле со Лавров. По состанокот во Рим, Кери изјавил дека „никој нема да чека на следната администрација“ во Вашингтон. Тој истакнал дека двете земји...

Сириската војска ги презеде од опозициските сили клучните делови на Алепо

Сиријските владини сили го зазеле клучниот дел на Алепо, Ал-Сакхур, и со тоа ја вратиле контролата над сите северни области од источниот дел на градот што ги држеа бунтовниците, јавуваат светските агенции. Освојувањето на областа Ал-Сакхур го потврдиле сириската државна телевизија, како и сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. Сириската армија, лојална на претседателот Башар ал-Асад, и нејзините сојузници...

Во масовна гробница кај Мосул пронајдени и тела на деца

Вештаци кои ја истражуваат масовната гробница кај Мосул, во која се пронајдени околу 100 обезглавени тела, утврдија дека меѓу жртвите има и деца, пренесуваат светските медиуми. Истражителите уште од утринава ги испитуваат причините за смртта на жртвите и нивните идентитети. Тоа не е прва масовна гробница откриена на територијата ослободена од Исламска држава, а телата се откриени откако ирачките трупи почувствувале непријатен...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за „Треска“, од „Шанса за Центар“ предупредуваат за преизграденост

Откако вчера Уставниот суд ја отфрли иницијативата на адвокатката Сузана Јошевска и Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ да се оцени уставноста на одлуката со која е изменет ДУП Буњаковец...