fbpx

Протестот „Македонија е грчка“ наместо во Атина ќе се одржи во Пиреја

-

Протестот под мотото „Македонија е грчка“ против употребата за терминот „Македонија“ во решението за спорот за името што требаше да се одржи во Атина на 4 февруари ќе се одржи во Пиреја, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Според официјалното соопштение, организаторите кои стојат зад протестот во неделата во Солун, не сакале да предизвикаат сообраќаен хаос во центарот на Атина доколку протестот се одржи на плоштадот Синтагма.

Сепак, според информациите на „Катимерини“, местото на одржување на протестот е сменето од безбедносни причини, бидејќи организаторите стравувале од судири меѓу демонстрантите, од кои многу наводно припаѓаат на националистичкиот камп и самонаречените анархисти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Весна Јаневска ја презеде функцијата министер за образование и наука од Јетон Шаќири

Модернизација на образованието и стимулација на научно-истражувачката дејност во Македонија, преку замена на импровизациите и ад хок одлуки со инклузивни долгорочни политики креирани со придонес на сите засегнати страни,...