fbpx

Протест пред руската амбасада во Берлин по смртта на Навални

Непосредно пред протестот повикан за рано попладне, протестната група Пуси Рајот најави свои демонстрации. Портпаролот на полицијата изјави дека голем број луѓе со розови качулки и транспаренти пристигнале пред амбасадата и заминале набргу потоа

-

Околу 250 демонстранти се собраа во неделата во близина на руската амбасада во Берлин за да протестираат поради смртта на затворениот дисидент Алексеј Навални, објави полицијата во германската престолнина.

Како што објави германската агенција ДПА, организаторите пријавиле протест на 450 луѓе.

Непосредно пред протестот повикан за рано попладне, протестната група Пуси Рајот најави свои демонстрации. Портпаролот на полицијата изјави дека голем број луѓе со розови качулки и транспаренти пристигнале пред амбасадата и заминале набргу потоа.

Пуси Рајот, руска феминистичка група за протести и перформанс уметност, издаде соопштение во кое се вели дека ситуацијата е опасна и за членовите на нејзината група. „Ја повикуваме меѓународната заедница да покаже солидарност и да работи во име на правдата“, соопшти групата.

„Убиството и заканите на Алексеј Навални кон членовите на Пуси Рајот се напади врз основните вредности на слободата, правдата и човечкото достоинство кои треба одлучно да ги браниме“, се вели во соопштението.

Членовите на групата, која беше формирана во 2011 година, се осудени на долги затворски казни во Русија.

Протести се одржуваат низ целиот свет за да се одбележи смртта на 47-годишниот активист во сибирската казнена колонија како што беше објавено во петокот.

ОдДПА

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...