fbpx

Пронајдено ново наоѓалиште на гас во Црно Море

-

Ново наоѓалиште на гас во Црно Море пронашле компанијата „Петром“, единствениот локален произведувач на нафта и на гас во Романија, и американскиот гигант „Ексонмобил“.

Двете компании соопштуваат дека сè уште ги проучуваат податоците од сондата „Пеликан“, распоредена во делот „Нептун“ во Црното Море.

Во 2013 година вкупната потрошувачка на гас во Романија изнесуваше 12,5 милијарди кубни метри.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...