fbpx

Поднесени се 17 листи на пратеници за парламентарните избори

ДИК по приемот на листата на кандидати утврдува дали истата е поднесена во утврдениот рок и составена во согласност со одредбите на Изборниот закон

-

До Државната изборна комисија, заклучно со вчера на полноќ пристигнати се вкупно 17 листи на кандидати за пратеници за изборите за пратеници во Собранието кои ќе се одржат на 8 мај годинава.

Листи на кандидати за пратеници за парламентарните избори во мај, доставиле СДСМ (Kоалиција за европска иднина), ВМРО- ДПМНЕ (Коалиција Твоја Македонија), ЗНАМ, РОДИНА, АВАЈА, РАБОТНИЧКА ПАРТИЈА, ТВОЈА ПАРТИЈА, ГРОМ, МАКЕДОНСКА ЕРА ТРЕТА СУВЕРЕНОСТ, ДУИ (Коалиција за европски фронт), ДЕМОКРАТИ, ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА, група избирачи ЏУЛА ЧЕЛИКУ, Коалиција ВЛЕН, ЛЕВИЦА, ДЕСНА и НОВА АЛТЕРНАТИВА.

ДИК по приемот на листата на кандидати утврдува дали истата е поднесена во утврдениот рок и составена во согласност со одредбите на Изборниот закон.
Државната изборна комисија проверува дали кандидатите за пратеници ги исполнуваат условите предвидени во Уставот и член 7 ст. 2, 3 и 4 од Изборниот закон, преку проверка на податоците во соодветните регистри и евиденции на надлежните институции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...