fbpx

Побаран притвор за Стевчо Јакимовски и уште двајца за бесправни легализации

-

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) до судија на претходна постапка од Кривичен суд – Скопје побарало притвор за тројца од утрово приведените. Од соопштението од Обвинителството, сепак се дознава дека притвор е побаран и од поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој беше приведен.

Тие се сомничат за Злоупотреба на службена положба и овластување, додека еден од приведените се сомничи за бесправно градење.

ОЈО-ГОКК соопшти дека досега се издадени четири наредби за истражна постапка за повеќе лица, меѓу кои и Стевчо Јакимовски и поранешни вработени во Општина Карпош, а наредбата за новата истрага за бесправно градење против поранешниот градоначалник и уште двајца од општинската администрацијата е издадена на почетокот на месецов и потоа припоена кон предметот. Токму поради оваа истрага се дел од новите апсења.

Во целокупната истрага на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција се и случајот за набавка на жардињери и расадно цвеќе во 2016 и 2016, но и за незаконска легализација на дивоградби и за откуп на државно градежно земјиште на кое биле дивоградбите.

Против шест од приведените се побарани мерки на претпазливост.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...