fbpx

Османи на Младински форум: Решителноста на младите може да поттикне промени

Конференцијата е организирана во рамки на Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ а за време на интерактивните сесии учесниците ќе имаат можност да изнаоѓаат иновативни решенија за решавање на социјалните и еколошките проблеми во нивните заедници

-

Резултатите, идеите и препораките на младите ќе бидат дел од дневниот ред и на Министерскиот совет, највисокото тело за одлучување, кој ќе се одржи на крајот на овој месец во Скопје, им рече денеска на младите претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи кој во присуство на младински претставници од земјите-учеснички во ОБСЕ ја отвори Конференцијата „Младински иновации и претприемништво: создавање одржлива иднина во регионот на ОБСЕ“.

Зборувајќи за важноста од интерактивно вклучување на младите и на институционално ниво, тој подвлече дека во рамките на ОБСЕ, младите не само што можат да зборуваат, туку нивните гласови навистина се слушаат.

„Вашата енергија, вашиот идеализам и вашата решителност е она што може да поттикне промени и да изнуди решенија за многуте тешки предизвици со кои заеднички се соочуваме“, рече Османи.

Конференцијата е организирана во рамки на Претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ а за време на интерактивните сесии учесниците ќе имаат можност да изнаоѓаат иновативни решенија за решавање на социјалните и еколошките проблеми во нивните заедници.

Во своето обраќање, Османи истакна дека вклучувањето на младите е клучно за улогата на ОБСЕ во промовирањето на мирот и безбедноста, и тоа уште од Хелсиншкиот акт од 1975 година кога земјите-учеснички се обврзаа да ги вклучат младите „со посебен осврт на оние главни проблеми на човештвото чие решение бара заеднички пристап и поширока меѓународна соработка“.

Тој додаде дека оваа посветеност и натаму е гаранција дека ОБСЕ претставува платформа за зајакнување и засилување на гласовите на генерациите што доаѓаат.

„Зајакнувањето на младите е еден од нашите централни приоритети. Северна Македонија и нашиот регион имаат само корист од регионалната младинска соработка и иницијативите кои ја промовираат културата на дијалог, толеранцијата и помирувањето. Со оглед на тоа што денешниот свет се бори со толку многу предизвици, со цело срце верувам дека младите се најдобрата инвестиција за иднината“, рече Османи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Укинати мерките и притворот за шестмина за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд, доставило предлози за укинување на мерките за обезбедување присуство, односно мерките притвор и куќен...