fbpx

Охрид: Вечер на виртуозите Дамјан Пејчиноски и Емир Хот

-

Претстојниот викенд, во Охрид ќе гостува популарниот рокер и метал-гитарист од Босна и Херцеговина, Емир Хот, кој ќе настапи заедно со охриѓанецот Дамјан Пејчиноски.

Големиот музички настан е закажан за недела навечер, во клубот „Џез ин“ во Охрид. Публиката ќе може да ги види и слушне во живо Емир Хот, гитарист од метал-сцената, познат не само на Балканот, туку и во Европа, и Дамјан Пејчиноски, докажан македонски гитарист, кој лично од Влатко Стефановски е именуван за еден вид негов наследник.

Емир Хот е образован музичар, кој го стекнал образованието во музички училишта во Тузла и во Лондон. Бил член на неколку рокерски метал-групи. Издавањето на албумот „Deserted Land“ со групата „Нион најтс“ му донело голем број настапи и турнеи низ Европа.

Дамјан Пејчиноски, по потекло од Охрид, реализирал настапи низ светот. Има потпишано договор со ПРС (Paul Reed Smith), кои специјално за него изработија гитара. Професор е по музика во Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...