fbpx
Таг: рок

таг: рок

Централен регистар го продолжува рокот за поднесување на годишна сметка за 10 дена

Поради барањата од фирмите кои се однесуваат за продолжување на рокот за поднесување на годишна сметка за 2021 година, заради заштита и превенција од вирусот ковид-19, Централниот регистар одлучи да излезе во пресрет на барањето на обврзниците за поднесување на годишна сметка и на сметководителите со продолжување на рокот за 10 дена, како за хартиено така и за електронско...

(Видео) „Земи ме со тебе“ нов сингл на Роберто Поп Димитров

Роберто Поп Димитров денеска ја претстави своја нова песна „Земи ме со тебе“. Песната е рок балада, музички жанр по кој Роберто Поп Димитров е и најпрепознатлив. https://youtu.be/sfvvV5eQ4aM Поп Димитров е поранешен член и вокалист на штипската рок група Кентаур. Со групата Кентаур во 1995 година учествуваше на фестивалот за рок-музика во Скопје Поп-Рок Фест ‘95. По престанување на активностите на групата...

Излезе новиот албум – „Мировна Тегла“ на бендот Луфтанза

Македонскиот бенд Луфтанза со песни поделени во жанровите на психоделичниот рок и пост панкот денеска го објавија новиот албум - „МИРОВНА ТЕГЛА“. „Албумот содржи пет песни и 4 и пол жанрови“, велат дечките од бендот на својот Инстаграм профил. https://www.youtube.com/watch?v=-g4OjJq4Nlo Во бендот редовни членови се Андреј Димовски - гитара и вокал, Лука Јованоски - гитара и вокал, Мартин Џорлев - вокал, Иво...

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година, велат од МВР

аМинистерството за внатрешни работи ги информира државјаните на Република Северна Македонија дека согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на државјаните објавен во „Службен весник“, важноста на пасошот, дипломатскиот пасош и службениот пасош, чиј рок на важење е истечен, односно истекува по 31 јули 2020 година, се продолжува до 31 декември 2021 година. „Имено, измената на...

Продолжен рокот за поднесување на годишна сметка до Централниот регистар до 25 март

Рокот за електронско поднесување на годишна сметка до Централниот регистар се продолжува заклучно со 25 март до полноќ. „По барањата пристигнати до Владата и до Централниот регистар за одложување на рокот за доставување на годишна сметка, Централниот регистар излегува пресрет на обврзниците и на сметководителите за продолжување на рокот за поднесување на годишна сметка.Одлуката за пролонгирање на рокот е во...

УЈП ги потсетува граѓаните до 31 мај да ги проверат нивните годишни даночни пријави

На 31 мај истекува рокот за потврдување или коригирање на годишните даночни пријави. Управата за јавни приходи ги потсетува граѓаните дека треба да извршат проверка во овој рок на нивната даночнa пријавa. Ако не го направат ова, на 1 јуни годишните даночни пријави ќе добијат статус на конечни даночни пријави, согласно последниот статус - потврдена или коригирана. „На 01.06.2020 година...

Филипче: За пропустот со вакцините, може да го раскинеме договорот со „Македонија лек“

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат. - Инспекции ќе има во здравствените домови кои извршиле прием на вакцините, но и во самата компанија, која ќе треба да си ги...

УЈП го продолжи рокот за поднесување на пријавата за ДДВ

Управата за јавни приходи соопшти дека, рокот за поднесување на пријавата за данок на додадена вредност ДДВ-04 се продолжува, поради отежнатото поднесување на даночни пријави преку системот е-даноци. „Крајниот рок за поднесување на ДДВ-пријавата, 25 октомври се продолжува за два работни дена, односно крајниот рок за поднесување на ДДВ-04 пријавите ќе се смета 29 октомври“, информираат од УЈП. УЈП ја својата веб-страница, потсети...

Истекува рокот пратениците да се изјаснат за учество во кампањата за референдумот

Денеска е последен ден од рокот што претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери во петокот го достави до пратеничките групи во кое треба да одговорат дали ќе учествуваат во јавната пропаганда за референдумот и каква кампања ќе водат, односно дали ќе бидат „за“ или „против“ референдумското прашање. Талат Џафери изутринава ќе има средба со координаторите на пратеничките групи, на...

Џафери им даде три дена рок на партиите да го кажат ставот за референдумот

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска достави известување до пратеничките групи во кое бара во рок од три дена да одговорат дали ќе учествуваат во јавната пропаганда за референдумот која треба да ја спроведе Собранието, како и за тоа каква кампања ќе водат, дали ќе бидат „за“ или „против“ референдумското прашање. Известувањето е упатено до координаторите на пратеничките групи на...

Автопатот Кичево – Охрид ќе чини поскапо, рокот за изградба пролонгиран

Крајниот рок за изградба на автопатот Кичево - Охрид ќе биде 30 јуни 2021 година, информираше министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Тој додаде дека, потребата од продолжување на рокот за доизградба на овој капитален проект се јавува поради неусогласеност на проектната документација со реалните услови на теренот, како и променливата геологија на теренот која не одговара со онаа...

Утре истекува рокот за поднесување на годишна даночна пријава во УЈП

Утре истекува рокот за поднесување годишна даночна пријава за утврдување на персоналниот данок на доход и пријавување на приходите кои граѓаните ги оствариле во 2017 година. Според УЈП, до сега се поднесени вкупно 334.360 пријави, а денеска и утре се очекува тоа да го сторат уште 100 илјади граѓани. „Со цел избегнување на метежите, особено во Регионалната дирекција Скопје, апелираме граѓаните...

УЈП: 130.850 граѓани поднеле годишна даночна пријава, рокот е до 15 март

Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека 130.850 граѓани поднеле Годишна даночна пријава и потсетува дека наближува крајниот рок за поднесување до 15 март. „Имајќи предвид дека се очекува уште 270.000 граѓани да ги пријават своите приходи во управата, а со цел намалување на метежите во даночните канцеларии особено во Скопје, отворени се дополнителни шалтери за прием на годишни даночни...

Новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра и ќе се гради 3,5 години

Владата до крајот на февруари ќе ја донесе одлуката за тоа, дали ќе гради нов Клинички центар. Од таму, не сакаа да откријат дали Клиничкиот центар ќе се гради на нова локација или новиот објект ќе биде изграден кај веќе постоечките болници. - Рокот за изградба на новиот објект ќе биде 3,5 години и дополнителна 1,5 година за реконструкција на постојната...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 50 амандмани за законот за јазици, СДСМ пет, Беса два, ДУИ – ниеден

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 50 амандмани за законот за употреба за јазиците, СДСМ пет, а два амандмани поднесе Беса. Денеска истече рокот во кој политичките партии можеа да поднесат амандмани за овој закон во второ читање. ВМРО-ДПМНЕ со амандманите сака да интервенира во делот во кој, според партијата, се загрозува македонскиот јазик. Од СДСМ велат дека нивните амандмани се во насока на...

Рокот за пријавување за бесплатен одмор, продолжен до 20 ноември

Министерството за економија денеска го продолжи рокот за аплицирање за владината мерка за бесплатен одмор за работници со ниски приходи до 20 ноември годинава, информираат од таму. Досега повеќе од 650 граѓани изразиле интерес за користење на владината мерка, а според средствата што се обезбедени за оваа намена, во износ од 60 милиони денари, се проценува дека бесплатен одмор ќе може...

ДИК го проби рокот за одлучување, досега решени само седум приговори

Државната изборна комисија го проби рокот од 48 часа за разгледување и одлучување по приговорите од политичките партии за изборите, кое требаше да заврши вечерва во 19 часот. Ова, во текот на седницата, која сè уште е во тек и на која има жестоки расправии меѓу членовите од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ, го спомена и претседателот на Комисијата, Александар Чичаковски,...

Пучдемон доби нов рок, треба да одлучи до четврток

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, кој требаше денеска да се изјасни дали прогласил независност на Каталонија или не, има нов рок – четврток до 10 часот. - Господинот Пучдемон има уште една шанса да почне да ја решава оваа ситуација, тој мора да одговори со „да“ или „не“ за тоа дали прогласил независност – изјави вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де...

Изградбата на автопатиштата продолжува, Владата потпиша анекс-договор со „Синохидро“

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, вршителот на должност директор на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, и претставникот на „Синохидро“ во Македонија, Фан Јанг, денеска го потпишаа анексот на договорот за изградба на автопатската делница Миладиновци – Свети Николе – Штип. Потпишувањето на овој анекс-договор следува по донесениот закон за изменување и...

На полноќ истекува рокот за поднесување кандидатски листи за локалните избори

Вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување на кандидатски листи за претстојните локални избори закажани на 15 октомври. Кандидатските листи се доставуваат до општински изборни комисии, кои во рок од 48 часа од приемот треба утврдат дали листите се поднесени во соодветниот рок и дали се составени во согласност со одредбите на Изборниот законик. Поднесувачите на листите на кандидати имаат рок...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...