fbpx

Обвинителството побарало психијатриско лекување за мајката што го фрли својот син

-

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 доставило предлог на мајката што го фрли својот шестгодишен син од четврти кат од зграда во населбата Хиподром да ѝ се определи мерка задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа, соопштија денеска од јавното обвинителство.

„Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по поднесената кривична пријава од Министерството за внатрешни работи – СВР Скопје, во врска со кривично-правниот настан кога мајката го фрли својот шестгодишен син од четврти кат од зграда во населбата Хиподром. Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, согледувајќи ги наодите од психијатриското вештачење на состојбата во која се наоѓала и се наоѓа осомничената, до Основниот суд Скопје 1 достави предлог за определување мерка задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа од член 63 од Кривичниот законик“, стои во соопштението на обвинителството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...