fbpx

Насловната на „Њујорк тајмс“ во Тајланд излезе без главен текст

-

Насловната страница на меѓународното издание на „Њујорк тајмс“ во Тајланд денеска излезе со празнина, односно без главен текст.

Како што јавуваат медиумите, локалната издавачка куќа го исфрлила текстот на дописникот Томас Фулер, во кој тој пишува за проблемите во земјата, тајландската воена влада, стагнирањето на економијата и го анализира приципот на наследување во монархијата.

Забранетиот текст, сепак, е достапен на интерент- изданието на „Њујорк тајмс“.

Угледниот весник не излезе во Тајланд ниту на 22 септември поради текст за монархијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...