fbpx
Таг: Тајланд

таг: Тајланд

Бројката на починати во светот од новиот корона вирус се зголеми на над 3.000

Новиот корона вирус Covid-19 е веќе присутен во над 60 земји, со над 88.000 заразени луѓе низ целиот свет, освен на Антарктикот. Според најновите податоци, досега починале повеќе од 3.000 луѓе. Бројот на заразени со корона вирусот се зголемува во Италија, а Франција го затвори светски познатиот музеј Лувр. Австралија и Тајланд во неделата ги објавија првите смртни случаи, додека Доминиканската...

12-годишната Лили се бори против загадувањето со пластика во Тајланд

Лили Сатидтанасарн подучува деца од градинка за потребата да се прекине со користење пластични предмети за една употреба во општеството. Фото од страницата на Фејсбук „Бај бај пластични кеси Тајланд“ (Bye Bye Plastic Bags Thailand).
12-годишната Рајлин Сатидтанасарн, позната како Лили е една од учесниците на протестот од 20 септември при кој тие симулираа „умирање“  пред Министерството за природни ресурси и животна средина на Тајланд, со цел да го симболизираат влошувањето на климатската криза. Тоа беше дел од глобалниот штрајк за климата кој го иницираа претежно млади луѓе низ целиот свет со цел да...

Од пештерата во Тајланд спасени и последното момче и тренерот

Специјалците „фоки“ од тајландската Воена морнарица предмалку соопштија дека од пештерскиот систем, каде беа заглавени од 23 јуни годинава, се спасени и последното момче и тренерот. Излегувањето од отворот на пештерите Там Луанг на нуркачите и на момчето, беше поздравено со бурен аплауз и френетични извици. Четиримина нуркачи остануваат внатре во пештерите „за секој случај“, велат од тајландската армија, иако...

Се чека од пештерата во Тајланд да се спасат последните две момчиња и тренерот

Од пештерскиот систем Там Луанг во Тајланд, во кој беа долго заглавени, денеска се извлечени уште две момчиња, и сега внатре се уште две и нивниот тренер, јавија светските агенции. Денеска е третиот ден од спасувачката операција за 12-те момчиња, млади фудбалери, и тренерот кои повеќе од две седмици беа заглавени во пештерата во Тајланд, која беше поплавена, па нуркачи...

Поплавите на Тајланд однесоа 23 животи

Најмалку 23 лица загинаа, а две се водат за исчезнати во поплавите предизвикани од поројните дождови на северот и на истокот на Тајланд. Истовремено, се проценува дека причинета е материјална штета од околу 300 милиони долари. Поплавени се подрачја во 10 провинции на Тајланд, со што се погодени 721.500 луѓе, соопшти тајландското министерство за внатрешни работи. Според податоците од тоа министерство, околу...

Еден повреден во експлозија на бомба во Тајланд

Едно лице е повредено во експлозија во главниот тајландски град Бангкок, предизвикана од т.н. пинг-понг бомба, скриена во пластична кеса, соопшти полицијата. - Пластичната кеса во која била сместена малата импровизирана експлозивна направа, била скриена во грмушка, а кога работниците од комунална хигиена ја собрале и ја отвориле, таа експлодирала – соопшти претставник на полицијата. Експлозијата се случила еден ден откако властите...

Дваесет лица се повредени во експлозија на бомба во болница на Тајланд

Најмалку 20 лица се повредени во експлозија на бомба во болница во Бангкок, соопштија денеска тајландските власти. Истражителите на местото на експлозијата пронашле остатоци од батерија и жици од експлозивна направа. Засега никој не ја презема одговорноста за експлозијата во воената болница, кој исто така е отворена и за цивили. - Имаше бомба. Пронајдовме делови кои се користени за изработка на...

Почина тајландскиот крал по 70 години владеење

Тајландскиот крал Бхумибол Адулајадеи, монарх со најдолг стаж на светот, почина денеска во болница, соопшти кралската палата. Не е соопштена причината за смртта на 88-годишниот крал, кој на тронот беше 70 години. Иако Тајланд е уставна монархија и кралот има ограничени овластувања, многу често е сметан за фигура која ја гарантира стабилноста во земјата, која е политички турбулентна и во која...

Бродолом во Тајланд, 18 загинати

Двокатен патнички брод се преврти во реката Чао Праја, северно од Бангкок, при што загинаа најмалку 18 патници, соопштија тајландските власти. Несреќата се случила вчера, кога бродот кој превезувал повеќе од 100 лица на туристичка екскурзија потонал за помалку од две минути, на само пет километри од крајбрежјето. Повеќе од 44 патници се повредени и тие се пренесени во локалната болница, пренесуваат...

Тела на младенчиња тигри најдени во фрижидер во Тајланд

Четириесет тела на младенчиња тигри биле пронајдени во фрижидер во будистички храм во Тајланд, кој е под истрага за трговија и злоупотреба на животни, јавува „Би-би-си“. Полицијата и службите за заштита на животни вчера започнале операција за отстранување на сите живи тигри од локацијата Канчанабури, која е позната како Храм на Тигрите. Во фрижидерот, според Том Тејлор од фондацијата „Пријатели на...

Осумнаесет девојчиња загинаа во пожар во Тајланд

Во пожар кој изби во ученички дом на северот на Тајланд загинаа 18 девојчиња на возраст од пет до 12 години, соопшти полицијата. Полициските претставници соопштија дека во пожарот, кој избил доцна синоќа во дистриктот Чанг Раи, има и повредени, од кои две се во тешка состојба. Се уште не се знае точниот број на спасени девојчиња. Пожарникарите три часа го гаселе...

Во Тајланд откриена мрежа за лажни европски пасоши

Тајландската полиција открила голема мрежа лица осомничени за производство на неколку стотини лажни европски пасоши, наменети за црниот пазар на Блискиот Исток, соопштено е денеска во Бангкок. Како што објасни тајландскиот претставник, Наталторн Пресунторн, лажните пасоши се правени врз основа на украдени вистински пасоши, а потоа по пошта биле испраќани низ светот. Повеќето клиенти биле лица од Иран, Сирија, Авганистан и од...

Русија го предупреди Тајланд за можни напади на ИД

Тајландската полиција денеска соопшти дека од Русија добила предупредување дека постои ризик од напад на Исламска држава во Тајланд. Според податоците на руските безбедносни служби, 10 Сиријци, за кои се верува дека се поврзани со екстремистите од Исламска држава, би можеле да изведат напади. Мета на нападите, како што се наведува, се руските интереси во Тајланд, како и други земји што се...

Насловната на „Њујорк тајмс“ во Тајланд излезе без главен текст

Насловната страница на меѓународното издание на „Њујорк тајмс“ во Тајланд денеска излезе со празнина, односно без главен текст. Како што јавуваат медиумите, локалната издавачка куќа го исфрлила текстот на дописникот Томас Фулер, во кој тој пишува за проблемите во земјата, тајландската воена влада, стагнирањето на економијата и го анализира приципот на наследување во монархијата. White space on front page of the...

Четворица мртви во бомбашки напад во Тајланд

Четири лица загинаа во бомбашки напад извршен на југот на Тајланд. Нападот се случил во провинцијата Патани, каде изминатите години се водат борби меѓу властите и бунтовничките групи. Напаѓачите го поставиле експлозивот под клупа на јавно место во градот Кхок Пхо. Се претпоставува дека зад нападот стои бунтовничка група која оперира во овој дел од земјата. Провинциите Јала, Патани и Наративат, кои се...

Уапсен главниот осомничен за бомбашкиот напад во Банкок

Тајландските власти уапсиле маж за кој се верува дека е главниот осомничен за бомбашкиот напад што пред две недели се случи во главниот град на земјата, а во кој загинаа 20 лица, соопштил премиерот на Тајланд, Прајут Чан-оча, јавуваат светските агенции. Според премиерот Чан-оча, станува збор за странски државјанин кој бил уапсен во источниот дел на Тајланд, во провинцијата Са Каео,...

Тајланд: Издаден налог за апсење на осомничениот за експлозијата кај пристаништетo

Тајландскиот суд издаде налог за апсење на неименуваниот маж, осомничен за нападот кој се случи кај пристаништето во Бангкок, ден после експлозијата во центарот на градот во која загинаа 20 лица. Портпаролот на тајландската полиција, Правут Таворнсири рече дека на снимката од надзорната камера е воочена матна слика од непознат маж во сина маица како шутира торба во река во...

Тајланд: Две лица осолободени од сомнежот за мешаност во нападите во Бангкок

Тајландската полиција ги ослободи двајцата мажи од сомнежот дека се вмешани во бомбашкиот напад во главниот град Бангкок. Полицискиот портпарол реле дека е утврдено оти двете лица од снимките на безбедносните камери, кинески турист и неговиот тајландски водич, не се вмешани во нападот во кој загинаа 20 лица. Тајланѓанецот претходно сам и се предаде на полицијата, а Кинезот отпатувал дома после...

Двајца осомничени за нападот во Бангкок и се предадоа на полицијата

Двајцата мажи, кои се означени како осомничени за бомбашките напади во Бангкок, и се предадоа на полицијата, тврдејќи дека се туристички водичи, соопштија тајландските власти. Безбедносните камери ги снимиле двајцата осомничени непосредно пред експлозијата во понеделникот на плоштадот Ераван. Мажите во црвена и во бела маица станале од клупата, непосредно пред главниот осомничен со жолта маица да седне на истата...

Нападот во Банкок не е дело на меѓународна терористичка група

Бомбашкиот напад што се случи во понеделникот во главниот град на Тајланд, Банкок не е дело на некоја меѓународна терористичка група, соопштиле властите во земјата, јавува „Би-Би-Си“. Портпаролот на владејачката воена хунта во земјата, полковникот Винтаи Суваре изјавил дека тоа бил прелиминарниот заклучок на истражните тимови за експлозијата во светилиштето Ераван во центарот на Банкок, во која загинаа 20 луѓе. Од...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...