fbpx

МВР вчера издало потврди на 1.031 мигрант

-

Во текот на вчерашниот ден, издадени се потврди за искажана намера за поднесување барање за признавање право на азил на вкупно 1.031 странски државјанин.

Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија – 436,  Авганистан –441 и на Ирак – 154.

Од почетокот на годинава заклучно со вчерашниот ден, издадени се потврди на вкупно 37.835 странски државјани.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...