fbpx

МАН: ЗНМ се стави во функција на СДСМ

-

ЗНМ молчеше кога СДСМ и Заев објавуваа непотврдени разговори на други новинари кои, според СДСМ, не се блиски на опозицијата, а реагира на најава на разговори блиски до СДСМ кои не се објавуваат јавно, за разлика од  другите новинари, се вели во соопштението на Македонската асоцијација на новинари (МАН) по повод, како што велат „настаните поврзани со објавување приватни телефонски разговори од страна на СДСМ и на нивниот претседател Зоран Заев, во кои се објавуваат и приватни разговори на новинари како и на други лица“.

– Објавените разговори од страна на СДСМ се употребуваат за партиски потреби, односно за подигнување на партискиот рејтинг на СДСМ на штета на законот и основните човекови права. Македонската асоцијација на новинари го осудува ваквото партиско манипулирање со јавноста, која со кршење на законот се става во функција на партијата – се вели во соопштението на МАН, една од двете новинарски здруженија во земјава.

МАН смета дека јавното објавување туѓи приватни телефонски разговори без потврда за автентичност и за согласност на учесниците посочени во разговорот е кривично дело, како и масовно кршење на човековите права.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...